Kampania #wiemcorobić przeciw zagrożeniom online dla dzieci


Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zainaugurowało ogólnopolską kampanię pod hasłem #wiemcorobić, mającą na celu podniesienie świadomości dotyczącej zagrożeń w Internecie, w tym child grooming i sextortion. Inicjatywa skierowana jest do dzieci, rodziców oraz nauczycieli, a wspierana przez szereg ekspertów oraz instytucji. Kampania dostarcza nie tylko edukacyjne materiały, ale też praktyczne narzędzia, które mają pomóc w rozpoznawaniu i przeciwdziałaniu niebezpieczeństwom online.

W ramach kampanii stworzono szereg materiałów edukacyjnych, których celem jest m.in. nauczenie dzieci rozpoznawania sygnałów związanych z child grooming. Jak pokazuje jedna z ekspertów, dzieci mogą być narażone na różnorodne psychologiczne manipulacje, dlatego ważne jest ich edukowanie w zakresie bezpieczeństwa w Internecie. Kampania ma także na celu zmniejszenie stygmatyzacji ofiar oraz zachęcanie do zgłaszania przypadków przemocy online odpowiednim służbom.

Równie ważnym punktem kampanii jest problem sextortion, gdzie ofiary są szantażowane groźbą upublicznienia osobistych materiałów w celu wymuszenia korzyści finansowych. Ekspertki podkreślają znaczenie wsparcia oraz informowania dzieci o ich prawie do interwencji w takich sytuacjach. Kampania przygotowała także materiały, które mogą pomóc nauczycielom w rozpoznawaniu sygnałów zagrożenia u uczniów oraz w skutecznym reagowaniu na ich potrzeby.

Patronat honorowy nad kampanią objęli Ministra Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Dziecka oraz Komendant Główny Policji. Realizacja przedsięwzięcia wsparła firma Pepco, która deklaruje zaangażowanie w poprawę bezpieczeństwa dzieci w cyfrowym świecie. Już teraz na stronie kampanii można znaleźć materiały informacyjne oraz formularz zgłoszeniowy dla ofiar przestępstw, co podkreśla znaczenie współpracy między różnymi instytucjami oraz edukacji w zakresie zagrożeń związanych z działaniami online.

Źródło: Policja Siemianowice Śląskie


Oceń: Kampania #wiemcorobić przeciw zagrożeniom online dla dzieci

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:19


Zobacz Także