Karol Henckel von Donnersmarck


Karol Henckel von Donnersmarck, znany także jako Karol Boromeusz Józef Franciszek a Paulo Henckel von Donnersmarck, to postać o istotnym znaczeniu w historii regionu. Urodził się 14 grudnia 1784 roku w Siemianowicach, gdzie rozpoczęła się jego droga życiowa pełna wpływowych wydarzeń.

Był on baronem i hrabią cesarstwa, a także ostatnim feudalnym panem Bytomia, co podkreśla jego znaczenie w kontekście społeczno-politycznym tamtych czasów. Zmarł 7 maja 1813 roku w Dreźnie, zostawiając po sobie trwały ślad w dziejach regionu.

Rodzice

Karol Henckel von Donnersmarck był najstarszym potomkiem Łazarza III oraz jego drugiej żony, hrabianki Antoniny Praschma von Bilkau.

Życie i działalność

W wyniku reform wprowadzonych przez Steina i Hardenberga, które miały miejsce w latach 1806 i 1808, Karol Henckel von Donnersmarck utracił kontrolę nad miastami oraz ludnością wiejską zamieszkującą jego dobra. W 1806 roku otrzymał tytuł pruskiego szambelana oraz radcy legacyjnego.

Podczas wojen napoleońskich, w 1807 roku, stał się ofiarą działań polskich powstańców, którzy splądrowali jego pałac w Siemianowicach oraz otaczające go dobra. Motivowany przez tę sytuację, w 1809 roku wyjechał do Austrii, gdzie zdecydował się wstąpić do armii. Służbę wojskową rozpoczął w stopniu porucznika w jednostce husarii arcyksięcia Ferdynanda III Toskańskiego. Po roku służby powrócił na Górny Śląsk.

W roku 1813 Karol został mianowany oficerem 1. Śląskiego Regimentu Husarii oraz adiutantem feldmarszałka Gebharda Blüchera. Ciekawym wydarzeniem było jego uczestnictwo w bitwie pod Groß Görschen, która miała miejsce 2 maja 1813 roku w Saksonii. Niestety, podczas walki odniósł poważne rany i zmarł w wyniku odniesionych obrażeń 7 maja 1813 w Dreźnie.

Po śmierci tymczasowo pochowano go w drezdeńskim kościele pw. Św. Jana. Na prośbę jego żony, zwłoki przeniesiono do kaplicy zamkowej w Siemianowicach. Ostatecznie jego szczątki znalazły miejsce spoczynku w krypcie kościoła NMP w Bytomiu.

Rodzina

Karol Henckel von Donnersmarck w 1810 roku wziął ślub z hrabianką Eugenią Wengersky von Ungarschütz. W wyniku tego małżeństwa przyszedł na świat ich jeden syn, Hugo I.

Ważniejsza literatura

Wśród znaczących dzieł literackich, które odnoszą się do rodziny Henckel von Donnersmarck, można wyróżnić kilka pozycji. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na publikację autorstwa A. Kuzio-Podruckiego, Henckel von Donnersmarckowie. Kariera i fortuna rodu, opublikowaną w Bytomiu w 2003 roku.

Kolejnym istotnym dokumentem jest Bytomski Słownik Biograficzny, redagowany przez J. Drabinę i wydany w Bytomiu w 2004 roku. Przybliża on nie tylko sylwetki członków rodu, ale także ich wpływ na okoliczne wydarzenia i historię regionu.


Oceń: Karol Henckel von Donnersmarck

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:23