Sylwester Paszkiewicz


Sylwester Paszkiewicz, urodzony 23 października 1928 roku w Siemianowicach Śląskich, był znaczącą postacią w historii polskich służb bezpieczeństwa. W swojej karierze osiągnął wiele istotnych stanowisk, w tym pełnił funkcję pułkownika Służby Bezpieczeństwa.

W latach 1975–1983 Paszkiewicz piastował stanowisko zastępcy komendanta ds. Służby Bezpieczeństwa Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Gdańsku. W tym okresie, na pewno nie było to łatwe zadanie, ze względu na dynamiczne zmiany społeczne w Polsce.

Kolejnym ważnym etapem jego kariery było objęcie w latach 1983–1989 roli zastępcy szefa do spraw Służby Bezpieczeństwa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Gdańsku. Jego obowiązki w tym czasie były na pewno bardzo odpowiedzialne, szczególnie w obliczu rosnącej opozycji wobec reżimu.

Na koniec, w 1989 roku, Paszkiewicz został zastępcą dyrektora Departamentu V Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, co również stanowiło istotny punkt w jego karierze, zwłaszcza w zmieniającej się politycznej rzeczywistości Polski.

Życiorys

Syn Stanisława i Kazimiery, Sylwester Paszkiewicz w 1944 roku wstąpił do Związku Walki Młodych. Po dwóch latach, w 1946, dołączył do Polskiej Partii Robotniczej, a następnie związał się z Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą. W okresie od marca do listopada 1945 roku pracował w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Rzeszowie, gdzie był członkiem komórki poczty specjalnej.

Następnie został przydzielony do WUBP w Koszalinie, a od stycznia 1946 pełnił funkcję funkcjonariusza WUBP w Szczecinie oraz w innych lokalizacjach Pomorza Zachodniego. Wśród jego pierwszych obowiązków znajdował się krótki epizod jako referent w Gminie Głębokie. W 1954 roku awansował na stanowisko kierownika sekcji, a w 1956 roku zajmował rolę starszego oficera operacyjnego.

W 1957 roku Paszkiewicz rozpoczął pracę w pionie Służby Bezpieczeństwa w Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Szczecinie jako oficer operacyjny. Został zastępcą naczelnika w 1965 roku, a od 1971 roku pełnił funkcję naczelnika Wydziału II SB KW MO. Na początku czerwca 1975 roku został przeniesiony do Gdańska, gdzie objął stanowisko zastępcy komendanta ds. SB KW MO.

W dniu 1 września 1981 roku, Sylwester Paszkiewicz został I zastępcą komendanta ds. SB KW MO, co oznaczało, że stał na czołowej pozycji wojewódzkiego szefa Służby Bezpieczeństwa. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, w chwili wprowadzenia stanu wojennego, kierował dużą operacją w Grand Hotelu w Sopocie, gdzie zatrzymano wielu działaczy „Solidarności”, m.in. Jacka Kuronia, Jana Rulewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Krzysztofa Wyszkowskiego oraz Karola Modzelewskiego.

Po sierpniu 1983 jego stanowisko zostało przekształcone na I zastępcę szefa ds. SB w Wojewódzkim Urzędzie Spraw Wewnętrznych w Gdańsku. Od 15 czerwca 1989 roku Paszkiewicz był zatrudniony jako niejawnym zastępcą dyrektora w Departamencie V Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, a od 1 listopada 1989 roku objął stanowisko kierownika w grupie specjalnej Departamentu Ochrony Gospodarki MSW. W tym okresie, w drugiej połowie czerwca 1989 roku do końca marca 1990 roku, był członkiem grupy operacyjnej w Berlinie.

Warto również zaznaczyć, że jego syn, Ryszard Paszkiewicz, również wybrał ścieżkę kariery w wymiarze sprawiedliwości, zostając prokuratorem.

Odznaczenia

Odznaczenia, które otrzymał Sylwester Paszkiewicz, są wyrazem jego zasług i wkładu w życie społeczne oraz zawodowe. Oto niektóre z nich:

  • Złoty Krzyż Zasług,
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej,
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej,
  • Order Sztandaru Pracy II klasy,
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medal „Za udział w walkach w obronie władzy ludowej”,
  • Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
  • Medal im. Ludwika Waryńskiego (1988),
  • i inne.

Przypisy

  1. Jego ojciec był szefem SB w Gdańsku. On jako prokurator badał Amber Gold, a dziś nic nie pamięta. niezalezna.pl, 14.03.2018 r. [dostęp 15.03.2018 r.]
  2. Aparat bezpieczeństwa w Polsce. Kadra kierownicza, tom III, 1975–1990 - Publikacje - Pamięć.pl - portal edukacyjny IPN [online], pamiec.pl [dostęp 09.02.2020 r.]
  3. W uznaniu zasług /w/ Życie Partii, nr 14, 13.07.1988 r.

Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":

Florentyna Pojdowa | Andrzej Szymczyk

Oceń: Sylwester Paszkiewicz

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:7