Pałac Rheinbabenów, znany również pod potoczną nazwą Zameczek, to imponująca budowla z początku XIX wieku. Został wzniesiony w latach 1836 lub 1870, a jego architektura została znacząco przekształcona w wyniku przebudowy, która miała miejsce w latach 1906-1907. W tym czasie dobudowano również efektowną oranżerię, co nadało budynkowi elegancki charakter.
Obiekt usytuowany jest w Siemianowicach Śląskich, w dzielnicy Michałkowicach, gdzie przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i pasjonatów architektury. Jego wartość historyczna została doceniona poprzez wpisanie do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, co potwierdza jego znaczenie w kontekście regionalnego dziedzictwa kulturowego.
Historia
Pierwotnie w Michałkowicach znajdował się dwór, który był w rękach rodu Mieroszewskich. Budowla ta, wzniesiona z drewna z murowanymi fundamentami, z czasem ewoluowała. Już od XVI wieku była wzmacniana przez dodatkowe budowy murowanych pięter w kształcie kwadratu lub prostokąta, jak również przez dobudowę parkanu oraz wieży górującej nad wrotami. W 1741 roku ostatni przedstawiciel rodu Mieroszewskich, Jan Krzysztof, ożenił swoją córkę z niemieckim podporucznikiem z rodziny Schwellengröbel, co zaowocowało przekazaniem Michałkowic pod władzę nowego rodu, a w późniejszym czasie Rheinbabenów.
Rodzina Rheinbabenów postanowiła wznieść nowy pałac, którego budowę datuje się na lata 1836 lub 1870. W 1892 roku majątek przeszedł w ręce Hugo zu Hohenlohe-Öhringen. W latach 1906-1907 przeprowadzono przebudowę budynku, w wyniku której powstała oranżeria, zaprojektowana przez Louisa Dame’a.
Po zakończeniu II wojny światowej nowym właścicielem Zameczku stała się Kopalnia Węgla Kamiennego Michał, która przekształciła obiekt w Zakładowy Dom Kultury. Następnie pałac przeszedł pod zarząd Kopalni Węgla Kamiennego Siemianowice. W 1986 roku budynek przeszedł gruntowny remont. Z kolei w 2009 roku obiekt został przekazany gminie Siemianowice Śląskie, która walczyła przez kilkanaście lat w sądzie z spółką węglową o prawo własności do nieruchomości.
Od stycznia 2016 roku pałac zyskał status oddziału Siemianowickiego Centrum Kultury. W jego wnętrzach znajduje się sala lustrzana na 130 osób, oranżeria oraz kilka mniejszych pomieszczeń przeznaczonych na pracownie artystyczne. Główna misja tego miejsca polega na organizowaniu i popularyzacji różnorodnych zajęć dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, obejmujących sekcje artystyczne, edukacyjne oraz sportowe. W pałacu odbywają koncerty, konferencje oraz wydarzenia kulturalne i okolicznościowe.
W latach 2017-2018 zrealizowano pierwszy etap rewitalizacji obiektu, który sfinansowano z budżetu miasta. Prace obejmowały m.in. renowację elewacji, wymianę pokrycia dachowego oraz stolarki okiennej.
Architektura
Parterowy obiekt pałacowy został zbudowany na planie prostokąta w technologii ceglanej, z elewacjami pokrytymi tynkiem. W centralnej części budynku znajduje się imponujący, dwukondygnacyjny ryzalit, a z boku występuje ryzalit o trzech kondygnacjach. Całość przykryto dachem dwuspadowym, co nadaje jej charakterystyczny wygląd. Nad głównym wejściem zamontowane jest eleganckie zadaszenie w stylu arabeskowym, wykonane z żeliwa. Z przodu elewacji, od strony parku, umiejscowiono taras, do którego prowadzą schody.
Wnętrza pałacu kryją w sobie wspaniałe przestrzenie, takie jak sala kominkowa oraz majestatyczna sala balowa, która jest połączona z oranżerią, tworząc harmonijną całość.
Warto również zaznaczyć, że pałac otoczony jest rozległym parkiem, który aktualnie nosi nazwę park Górnik. W tym pięknym otoczeniu znajduje się również neogotycki dom leśniczego i ogrodnika, który dodaje uroku okolicy.
Przypisy
- a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 01.11.2018 r.]
- Anna Malinowska: Miasto kilkanaście lat sądziło się z kopalnią o zameczek. W końcu wygrało i zabytek znów zachwyca. [w:] wyborcza.pl Katowice [on-line]. Agora SA, 03.08.2018 r. [dostęp 01.11.2018 r.]
- a b c d e JRP: Pałac Rheinbabenów w Siemianowicach Śląskich jak nowy. [w:] Portal Samorządowy [on-line]. PTWP-ONLINE Sp. z o.o., 03.08.2018 r. [dostęp 01.11.2018 r.]
- Marcin Wądołowski: Michałkowice - wieś i dwór na przestrzeni wieków. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, 2017 r., s. 65.
- E. Strokosz: Relacja ze spotkania w Pałacu Rheinbabenów oraz Parku Tradycji w Michałkowicach. Akademicki Klub Turystyczny Gronie im. Janusza Kalinowskiego w Katowicach, 17.07.2016 r. [dostęp 01.11.2018 r.]
- Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych woj. śląskiego, s. 115. [dostęp 19.03.2019 r.]
- Pałacyk w Siemianowicach Śląskich Michałkowicach. Śląska Organizacja Turystyczna. [dostęp 04.02.2018 r.]
- a b c d e f g h i j Damian Dąbrowski: Siemianowice Śląskie Michałkowice. [w:] Pałace Śląska [on-line]. 2010-05 r. [dostęp 01.11.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Pałace":
Pałac w Siemianowicach Śląskich | Budynek portierni pałacowej w Siemianowicach Śląskich | Dom leśniczego i ogrodnika w MichałkowicachOceń: Pałac Rheinbabenów