Ratusz gminy Huta Laura to obiekt o bogatej historii, który został wzniesiony w 1897 roku na podstawie wizji architekta Wilhelma Wakkana. Mieści się on w Siemianowicach Śląskich, przy ulicy Jana III Sobieskiego 2, w obrębie dzielnicy Centrum.
W 1923 roku nastąpiła istotna zmiana administracyjna, ponieważ Huta Laura została połączona z Siemianowicami. W wyniku tego wydarzenia, budynek ratusza stracił swoje pierwotne przeznaczenie i został przekształcony na cele mieszkalne, co stanowi przykład ewolucji funkcji architektonicznych w miastach.
Historia
Początki ratusza gminy Huta Laura sięgają 1890 roku, kiedy to utworzono samodzielną gminę. W tym okresie zbudowano pierwszy, niewielki ratusz, który był parterowym domem z mansardowym dachem. Niestety, obiekt ten został zniszczony po II wojnie światowej. Oprócz pełnienia roli urzędowej, w budynku tym mieścił się także areszt gminny. W miarę upływu czasu, stary ratusz stał się niewystarczający dla potrzeb gminy, co doprowadziło do decyzji o budowie nowego gmachu.
Nowy ratusz został oddany do użytku 1 września 1897 roku na ówczesnej Richterstrasse i powstał według planów miejscowego budowniczego, Wilhelma Wakkana. W 1910 roku do budynku dodano dodatkową oś, by połączyć ratusz z nowo powstałą narożną kamienicą, oddaną do użytku w 1905 roku. W wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1923 roku, kiedy to gminy Huta Laura i Siemianowice połączyły się w jedną, zmieniono nazwę na Huta Laura-Siemianowice, a następnie w 1927 roku na Siemianowice Śląskie. Urzędnicy gminy przenieśli się wówczas do gmachu siemianowickiego ratusza, usytuowanego przy ulicy Jana Pawła II 10.
Po przeniesieniu urzędów, dawny ratusz został przekształcony na cele mieszkalne. W miarę upływu lat budynek podlegał licznych przebudowom – wykonano uproszczenie wejścia i usunięto wiele dekoracyjnych elementów fasady. Najbardziej zauważalną zmianą była likwidacja wieży zegarowej. Likwidacja zegara, który prawdopodobnie pochodził z dawnego ratusza, miała miejsce, a zegar był przechowywany w kościele św. Antoniego z Padwy, gdzie planowano jego umieszczenie na fasadzie.
W przestrzeni ratusza, od lat międzywojennych, funkcjonowała apteka. W budynku zorganizowano również miejsce spotkań pod nazwą 'Krąg Pokoleń’, działające pod patronatem fundacji Piaskowy Smok. Z danych REGON wynika, że we wrześniu 2021 roku, przy ulicy Jana III Sobieskiego 2, zarejestrowane były 3 aktywne podmioty gospodarcze.
Obiekt ten jest znaczący dla lokalnej historii i został wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta Siemianowice Śląskie.
Przypisy
- Śląska Organizacja Turystyczna: Ratusz gminy Huta Laura w Siemianowcach Śląskich. slaskie.travel. [dostęp 13.09.2021 r.]
- Krąg Pokoleń - miejsce spotkań na osiedlu Laurahutte w Siemianowicach Śl.. www.facebook.com. [dostęp 13.09.2021 r.]
- Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 13.09.2021 r.]
- MałgorzataM. Pędzińska, Gminny Program Opieki nad Zabytkami Siemianowic Śląskich do 2022 roku, Załącznik Nr 1 do uchwały Nr 170/2019 Rady Miasta Siemianowic Śląskich z dnia 19.12.2019 r., Siemianowice Śląskie 2019, s. 25
- MałgorzataM. Derus, Gminny program opieki nad zabytkami Siemianowic Śląskich na lata 2015-2018, Załącznik do Uchwały Nr 117/2015 Rady Miasta Siemianowic Śląskich z dnia 29.10.2015 r., Siemianowice Śląskie 2015, s. 24-25
- AntoniA. Halor, Przewodnik siemianowicki. Wędrówki po mieście i okolicy, wyd. pierwsze, Siemianowice Śląskie: Urząd Miasta Siemianowice Śląskie, 2000, s. 48-49, ISBN 83-913068-1-X
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytucje i organizacje rządowe":
Ratusz gminy Michałkowice | Ratusz w Siemianowicach ŚląskichOceń: Ratusz gminy Huta Laura