W sercu Siemianowic Śląskich, przy ulicy Niepodległości 45, znajduje się Siemianowickie Centrum Kultury, które ma bogatą historię. Budynek ten, w zamierzchłych czasach pełnił funkcję gospody, a po gruntownej przebudowie na początku XX wieku, transformował się w elegancką restaurację Adolfa Geislera.
Ten niezwykły gmach, zbudowany w stylu eklektycznym, zachwyca architektonicznymi detalami o charakterze secesyjnym. W jego wnętrzach znajdziemy m.in. przestronną salę widowiskową oraz salę baletową, które służą jako miejsca spotkań artystycznych.
Siemianowickie Centrum Kultury to nie tylko architektura, ale także życie kulturalne. W jego murach odbywają się liczne wydarzenia artystyczne, a także regularnie funkcjonują grupy muzyczne i taneczne. Co więcej, Centrum angażuje młodsze pokolenia, organizując szereg zajęć dla dzieci i młodzieży, co przyczynia się do rozwijania ich pasji artystycznych.
Interesującym punktem jest także jego lokalizacja w dzielnicy Bytków, co dodaje mu uroku i sprawia, że jest łatwo dostępne dla mieszkańców oraz turystów.
Historia
Pierwsza wzmianka o murowanej gospodzie datuje się na 1877 rok. Wówczas to ówczesny właściciel bytkowskiej gospody, Constantin Wutke, wybudował drewnianą kręgielnię w sąsiedztwie karczmy. Zgodnie z informacjami zawartymi w pracach Janeczka, najstarsza wzmianka pochodzi z 1876 roku i odnosi się do faktu, że właściciel nieruchomości, Konstanty Wutke, posiadał tam dom mieszkalny.
W latach 1891–1896 obiekt przeszedł w ręce Johanna Makoscha, który zlecił Franzowi Wawrzinkowi dobudowę sali tanecznej do gospody. W 1896 roku majątek został nabyty przez Hugo Boese, a po jego śmierci, gospoda przeszła w ręce jego brata oraz żony, a w 1903 roku do grona właścicieli przyłączyła się także żona Hugona, Martha.
Po śmierci Hugona Boese, Martha wyszła za mąż za Adolfa Geislera, który przejął zarządzanie karczmą. W 1905 roku rozpoczęła się rozbudowa oraz modernizacja budynku, przekształcając go w wielofunkcyjną restaurację. Nowoczesna forma obiektu w znacznym stopniu przetrwała do dnia dzisiejszego.
Budynek restauracji został znacjonalizowany w 1958 roku. W latach 70. XX wieku w obiekcie powołano dom kultury „Kotłomontażu”. Następnie, w 1989 roku gmach przeszedł w ręce miasta, które po przeprowadzeniu remontu, ulokowało w nim Siemianowickie Centrum Kultury w 1993 roku. Zgodnie z informacjami podawanymi przez Janeczka, gmach został przejęty przez miasto już w 1992 roku.
Charakterystyka
Siedziba Siemianowickiego Centrum Kultury znajduje się w Siemianowicach Śląskich. Adres to ulica Niepodległości 45, usytuowana w urokliwej dzielnicy Bytków. Budynek, który przeszedł gruntowną przebudowę na początku XX wieku, został wzniesiony w stylu eklektycznym. Południowa i zachodnia elewacja gmachu pokryta jest białą glazurą, co nadaje mu elegancki i reprezentacyjny wygląd, wzbogacony o piękne detale dekoracyjne w stylu secesyjnym.
Obiekt dysponuje odnowioną salą widowiskową, która pomieści do 300 osób oraz salą baletową, w której znajduje się miejsce dla 50 uczestników. Budynek, dawniej znany jako gospoda, został wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta Siemianowice Śląskie.
W gmachu mieści się Siemianowickie Centrum Kultury, które oferuje szereg sekcji artystycznych skierowanych głównie do dzieci oraz młodzieży. Można tam uczestniczyć w różnorodnych chórzystach, w tym takich jak „Chopin” oraz „Cantamus Sibi”. Ponadto, swoją siedzibę w tym miejscu ma także Zespół Pieśni i Tańca „Siemianowice”.
Przypisy
- a b c d Siemianowickie Centrum Kultury: Informacje o obiekcie. www.siemck.pl. [dostęp 19.12.2021 r.]
- Siemianowickie Centrum Kultury: Oferta wynajmu. www.siemck.pl. [dostęp 19.12.2021 r.]
- a b c Janeczek 2009, s. 63.
- a b c d Derus 2015, s. 30.
- Pędzińska 2019, s. 25.
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Śląski Klub Golfowy | Budynek szpitala Spółki Brackiej w Siemianowicach Śląskich | Lądowisko Siemianowice Śląskie-SPZOZ Centrum Leczenia Oparzeń | Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich | Pomnik Wojciecha Korfantego w Siemianowicach ŚląskichOceń: Siedziba Siemianowickiego Centrum Kultury