UWAGA! Dołącz do nowej grupy Siemianowice Śląskie - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Bytków


Bytków (niem. Bittkow) to interesująca dzielnica Siemianowic Śląskich, zlokalizowana około 2 kilometrów na południowy zachód od centrum miasta. Osiedle to sąsiaduje z dzielnicą Michałkowice, a także z miastami takimi jak Chorzów i Katowice.

Warto zwrócić uwagę na unikalny charakter tej części Śląska, który łączy w sobie elementy miejskiej struktury z otoczeniem przyrody.

Historia

W okresie XII i XIII wieku w regionie Górnego Śląska zaczynały kształtować się pierwsze osady, takie jak Chorzów, Dąb, Dąbrówka Wielka oraz Michałkowice. Wzmianka dotycząca Bytkowa sięga roku 1298, gdzie miejscowość została nazwana Bythkow. W 1384 roku, Maciej Wrochnik, późniejszy członek rodziny Bytkowskich, nabył Michałkowice, a czternaście lat później ufundował nowy kościół w Michałkowicach, na miejscu wcześniejszego, opuszczonego obiektu.

W XVI oraz XVII wieku wieś często zmieniała właścicieli. Z kolei na początku XVIII wieku, teren Bytkowa został nabyty przez Szkota, Huntera von Grandon, który był również panem Siemianowic oraz Bańgowa. W tym samym okresie zbudowano kaplicę. W 1751 roku Bytków przeszedł w ręce baronów Klochów – Ignaza von Klocha, który był założycielem kolonii robotniczej Ignazdorf (dzisiejszy Wełnowiec) oraz pionierem lokalnych kopalni węgla, takich jak Leśna (otwarta w 1786 roku) i Szczęście (w 1788 roku). Po Ignazie, właścicielem stał się jego syn, Jan Nepomucen, który wspierał budowę kościoła w Michałkowicach.

W 1796 roku Bytków przeszedł na własność księcia Hohenlohe, który w 1805 roku, przy współpracy z Johnem Baildonem, otworzył jedną z pierwszych hut opalanych koksem na kontynencie w jego południowej części. Z kolei w alfabetycznym spisie miejscowości Śląska wydanym w 1830 roku przez Johanna Knie, Bytków występuje pod polską nazwą Bytkow oraz zgermanizowaną jako Bittkow. W 1870 roku zbudowano pierwszą szkołę w Bytkowie.

Bytków został przyłączony do Polski w 1922 roku. W 1924 roku gospodarka gminy uległa zmianom, gdy Wełnowiec odłączył się. W 1938 roku Gmina Bytków została połączona z Michałkowicami, a w 1951 roku obie miejscowości weszły w skład Siemianowic. Warto również zaznaczyć, że Bytków jest miejscem pochodzenia Natalii Kot, brązowej medalistki Igrzysk Olimpijskich z 1956 roku oraz uczestniczki Igrzysk w 1960 roku, której osiągnięcia są podziwiane do dziś – Natalia Kot.

Do 2002 roku na północnym krańcu Bytkowa funkcjonowała stacja towarowa górnośląskiej kolei wąskotorowej. Po zakończeniu działalności kopalni Siemianowice oraz przewozów węgla w 1999 roku, w Bytkowie stworzono przystanek osobowy, gdzie zatrzymywały się sezonowe pociągi turystyczne na trasie Siemianowice Śląskie – Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie. Niestety, w wyniku masowych kradzieży torów kolejowych, w 2003 roku zamknięto linię wąskotorową na odcinku Siemianowice Śląskie – Bytom, a pozostałe elementy drogi zostały zlikwidowane przez PKP.

Opis

Historia dzisiejszej dzielnicy sięga średniowiecznej wsi, której niewątpliwy ślad można zaobserwować w głównej arterii komunikacyjnej. Biegnie ona ku Michałkowicom od Wzgórza Bytkowskiego, które ma wysokość 320 m n.p.m. Współczesne ulice noszą nazwy: Walerego Wróblewskiego, Niepodległości oraz Bytkowska. Na samym szczycie tego wzgórza wznosi się wieża radiowo-telewizyjna SLR Bytków, która jest częścią ośrodka Telewizji Polskiej w Katowicach.

Obok znajduje się ważne skrzyżowanie dróg, które łączy Katowice z Siemianowicami Śląskimi (ulice: Telewizyjna, Bytkowska w Katowicach oraz Walerego Wróblewskiego w Siemianowicach Śląskich) oraz Chorzów z Siemianowicami Śląskimi (ulica Siemianowicka w Chorzowie). To miejsce pełni funkcję punktu styku granic administracyjnych miast: Siemianowic Śląskich, Katowic i Chorzowa.

W centrum Bytkowa znajduje się rynek bytkowski, a także Siemianowickie Centrum Kultury oraz Dom Kultury. Warto wspomnieć, że kościół bytkowski, którego opiekunem jest parafia pod wezwaniem Ducha Świętego, usytuowany jest na Osiedlu Młodych, które jest jednym z trzech dużych osiedli w tej dzielnicy. Na tym samym osiedlu znajduje się również zabytkowa kapliczka oraz pamiątkowa tablica, która honoruje Józefa Skrzeka i Pawła Wójcika. Obaj zostali powieszeni na drzewie w 1941 roku przez niemieckie władze NSDAP w kontekście II wojny światowej.

W pobliżu bytkowskiego rynku dostępny jest profesjonalny bulodrom do gry w petanque, na którym można wytyczyć cztery pełnowymiarowe tory do gry, co sprzyja aktywności fizycznej i integracji mieszkańców.

Bytków jest dobrze skomunikowany z innymi miastami regionu dzięki połączeniom autobusowym transportu miejskiego, które są obsługiwane na zlecenie ZTM. Dzielnica ma regularne linie łączące ją z Katowicami, Chorzowem oraz Piekarami Śląskimi.

W Bytkowie znajdują się również placówki oświatowe, w tym:

  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mikołaja Kopernika,
  • Zespół Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa nr 8 oraz V Liceum Ogólnokształcące.

Przypisy

  1. Zespół Szkół Sportowych [online], zss-siemianowice.pl [dostęp 13.10.2020 r.]
  2. J. Długosz: Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis, wyd. A. Przezdziecki, Kraków 1863-64, t. III, s. 57.
  3. Johann GeorgJ.G. Knie, Alphabethisch-Statistisch-Topographische Uebersicht aller Dörfer, Flecken, Städte und andern Orte der Königl. Preuß. Provinz Schlesien ..., Breslau: Graß, Barth und Comp., 1830, s. 47.

Oceń: Bytków

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:12