Józef Skrzek, znany także pod pseudonimem Gromek, urodził się 15 września 1911 roku w Michałkowicach. Był osobą niezwykle wpływową, pełniącą rolę nie tylko pedagoga, ale również działacza harcerskiego oraz aktywnego uczestnika ruchu niepodległościowego. Zmarł 3 grudnia 1941 roku w Bytkowie.
Życiorys
Józef Skrzek to postać niezwykle istotna w historii, syn Florentyny i Franciszka. Po 1932 roku pełnił rolę nauczyciela w szkołach zlokalizowanych w Brzezinach Śląskich oraz Piecach. W 1935 roku zdobył stopień podharcmistrza, a także oficera rezerwy Wojska Polskiego.
W latach 1937–1939 pracował jako pedagog na Uniwersytecie Ludowym w Górkach Wielkich, a równocześnie był studentem na Wyższym Studium Handlowym w Krakowie. Jego życie zostało brutalnie przerwane, gdyż zaledwie miesiąc przed wybuchem II wojny światowej awansował na oficera 3 Pułku Strzelców Podhalańskich.
Podczas niemieckiej okupacji aktywnie uczestniczył w ruchu oporu, wstępując do organizacji konspiracyjnej Siły Zbrojne Polski. W 1940 roku powierzono mu inspektorat wojskowy w okręgu katowickim, co miało na celu nawiązywanie kontaktów z tajnym harcerstwem. W tym czasie używał pseudonimu „Gromek”. Niestety, jego działalność zakończyła się tragicznie, gdyż został aresztowany w Katowicach, w kawiarni „Europa”, podczas spotkania z łączniczką Heleną Mathea, znaną jako „Julka”, która była w służbie gestapo.
Józef Skrzek został osadzony w więzieniu w Mysłowicach, a jego życie zakończyło się w brutalny sposób, gdy hitlerowcy stracili go przez powieszenie na drzewie w Bytkowie. To tragiczne wydarzenie miało miejsce w tym samym miejscu, gdzie 18 listopada 1941 roku stracono Pawła Wójcika. Jego ostatnie słowa brzmiały: „Niech żyje Polska, niech żyje Chrystus Król”.
W 1961 roku Skrzek został patronem Szkoły Podstawowej nr 13 w Siemianowicach Śląskich, mieszczącej się w Michałkowicach, co świadczy o jego niezatartej pamięci w dziejach lokalnej społeczności.
Przypisy
- Wojciech Kempa: Polskie Państwo Podziemne. siemianowice.pl, 25.09.2009 r. [dostęp 04.05.2013 r.]
- Polska podziemna: Samodzielny Okręg Śląsk. Struktura organizacyjna AK.. [dostęp 03.12.2011 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Antoni Spyra | Maksymilian Wilimowski | Michał Tendera | Piotr Fuglewicz | Piotr Kołodziej | Cezary NawrotOceń: Józef Skrzek (harcmistrz)