Piotr Fuglewicz


Piotr Władysław Fuglewicz, urodzony 29 czerwca 1954 roku w Siemianowicach Śląskich, to wybitna postać na polskiej scenie społecznej. Jest on polskim działaczem społecznym, przedsiębiorcą, informatykiem, pisarzem oraz przewodnikiem po Śląsku.

Fuglewicz jest synem Kazimierza i Aleksandry z domu Micewicz. Jego edukacja rozpoczęła się w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Wilhelma Piecka w Katowicach, gdzie zdobył podstawy wiedzy ogólnej i umiejętności, które rozwinął w kolejnych latach.

W dalszej kolejności Piotr Fuglewicz ukończył studia na Wydziale Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 2003 roku wzbogacił swoje kwalifikacje, kończąc roczne studia podyplomowe z zakresu „Zarządzanie przedsiębiorstwem w warunkach integracji europejskiej” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dzięki temu uzyskał szeroki wachlarz umiejętności, które wykorzystuje w swojej zawodowej karierze.

Kariera zawodowa

Pomimo zakończenia kariery zawodowej, Piotr Fuglewicz pozostaje postacią aktywną i zaangażowaną w różnorodne inicjatywy. W okresie od 1979 do 1990 roku, pełnił różne funkcje, zarówno techniczne, jak i zarządcze w Instytucie Systemów Sterowania oraz w Centrum Naukowo-Produkcyjnym Systemów Sterowania MERASTER, z siedzibą w Katowicach. Specjalizował się w obszarze automatyki i informatyki, co zaowocowało prowadzeniem wykładów oraz ćwiczeń na Wydziale Automatyki i Informatyki Politechniki Śląskiej w latach 1985–1987.

W latach 1997 i 1998 był członkiem zarządu firmy Computer Systems for Business International, a następnie objął rolę doradcy zarządu w firmie Computerland. Angażował się również w projekt Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej jako członek Komitetu Sterującego, który był finansowany przez Bank Światowy. Jego doświadczenie obejmowało także współpracę z firmą Microsoft, gdzie w latach 1998–1999 pełnił funkcję Microsoft Regional Director Poland.

Od 1999 do 2002 roku, Piotr Fuglewicz był doradcą zarządu oraz partnerem w firmie InfoVide. Podczas swojej pracy, przeszedł szkolenie „Quality Management Program for Poland (POQM)” w AOTS w Tokio, z którego czerpał doświadczenie w implementacji zasad TQM.

W 1991 roku założył firmę TiP Sp. z o.o., która specjalizuje się w rozwoju oprogramowania lingwistycznego dla języków naturalnych Europy Środkowej i Wschodniej, a także współpracuje z dużymi koncernami, takimi jak Microsoft. W 2012 roku był współzałożycielem TechMine Fund SA, funduszu inwestycyjnego, który działa w sektorze technologicznym.

Po przejściu na emeryturę, jego pasje skierowały go ku historii Katowic oraz Śląska, co zaowocowało napisaniem Spacerownika po Katowicach i własnej książki na temat historii Górnego Śląska. Obecnie, jako przewodnik, prowadzi wycieczki po Górnym Śląsku oraz pilotuje turystów po Środkowej Europie.

Realizacje inżynierskie

W latach 1984–1986 Piotr Fuglewicz zajmował stanowisko zastępcy Głównego Programisty w zespole, który składał się z szesnastu osób. Jego kluczowym projektem była realizacja systemu MASTER, który był wielodostępnym, wielozadaniowym systemem operacyjnym zaprojektowanym dla komputerów MERA-60. Ten innowacyjny projekt został doceniony podczas targów Softarg 86, gdzie zdobył złoty medal oraz I Nagrodę Specjalną Ministra – Kierownika Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń.

Następnie, w okresie od 1989 do 1998 roku, Fuglewicz zainicjował i kierował pracami nad stworzeniem systemu klasy ERP znanego jako PRO/MIS. Pod jego przewodnictwem powstały zarówno zespół rozwojowy, jak i wdrożeniowy. W latach dziewięćdziesiątych system ten znalazł zastosowanie w ponad dwustu polskich przedsiębiorstwach. Fuglewicz był pionierem w wykorzystaniu metod formalnych oraz inżynierii oprogramowania w kontekście przemysłowego tworzenia aplikacji w Polsce. Swoje doświadczenia zawarł w książce, co dodatkowo podkreśla jego wkład w rozwój branży.

Warto również zwrócić uwagę na inne osiągnięcia Fuglewicza. W połowie lat osiemdziesiątych opracował on pierwszy polski korektor tekstów, który był prototypem działającym na komputerach MERA-60. Przy współpracy z Tomaszem Cierpiszem w latach dziewięćdziesiątych stworzył korektor tekstów o nazwie COR. To oprogramowanie zdobyło nie tylko złoty medal na targach Softarg ’92, ale również tytuł Produktu Roku 1992, nadany przez redakcję „PC Kuriera”. Później, wraz z Edwardem Janotą, Fuglewicz opracował wersję okienkową oprogramowania, znaną jako CORWIN.

Rozwinięte wersje korektorów tekstów były licencjonowane przez firmę TIP dla Microsoft. Ta współpraca zaowocowała stosowaniem oprogramowania w polskiej wersji pakietu Microsoft Office przez następne dwadzieścia lat. Osiągnięcia Piotra Fuglewicza w dziedzinie inżynierii oprogramowania oraz jego wkład w rozwój narzędzi informatycznych pozostają nieocenione.

Działalność społeczna

W latach osiemdziesiątych XX wieku Piotr Fuglewicz był zaangażowany w działalność Śląskiego Klubu Fantastyki, gdzie publikował rozmaite eseje oraz recenzje w klubowym biuletynie Fikcje. Równocześnie pełnił funkcję wiceprezesa ds. programowych Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kino-oko”, angażując się w realizację filmów krajoznawczych jako członek Akademickiego Klubu Filmowego PTTK przy Politechnice Śląskiej. Dodatkowo prowadził audycje filmowe w Studenckim Studio Radiowym „CENTRUM”. W 1977 roku był komisarzem III Festiwalu Filmów Jednominutowych Mini-Max 1440, który odbył się w gliwickim klubie SZSP Gwarek. Inicjatywą, która nawiązuje do jego pasji, jest współpraca nad filmem „Czeski geniusz, aneb Jára Cimrman” w Katowicach, gdzie jest współscenarzystą oraz wykonawcą jednej z ról.

W 1990 roku Piotr został członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a w latach 1993-1996 pełnił rolę jego prezesa. Następnie, w okresie 1996-2005, zajmował stanowisko wiceprezesa. Sukcesywnie, był również zaangażowany jako członek Komitetu Informatyki Polskiej Akademii Nauk w latach 1993-1996. W latach 1999-2014 uzyskał tytuł członka honorowego PTI. Dodatkowo, w latach 1990-1994 reprezentował PTI w Grupie Roboczej ds. Europejskiej Specjalizacji Zawodowej w Informatyce przy Radzie Europejskich Profesjonalnych Stowarzyszeń Informatycznych (CEPIS). Od 1993 do 2005 roku był członkiem Rady CEPIS, a w latach 1998-2000 wiceprzewodniczącym tejże Rady.

Przez dwa dekady, od 1991 do 2011 roku, był przewodniczącym Komitetu Programowego Jesiennych Spotkań PTI, organizowanych w Mrągowie oraz w Wiśle w latach 2006-2008. John Nowak współpracował z nim przy przygotowywaniu kilkunastu szkół PTI w Szczyrku. Jest współtwórcą Krajowej Konferencji Inżynierii Oprogramowania organizowanej przez PTI oraz stałym członkiem Komitetu Programowego przez pierwsze dziewięć edycji tej konferencji. Należał do Komitetów Programowych trzech Kongresów Informatyki Polskiej, które miały miejsce w latach 1994, 1998 oraz 2003.

W czasie swojego trwania kariery, od 1989 do 2001 roku, był członkiem kolegium redakcyjnego miesięcznika Informatyka. Od 2003 do 2005 roku był także członkiem Sądu Koleżeńskiego PIIT, a później przez ten sam okres w Stowarzyszeniu PRO. Od 1993 roku przynależy do Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz do Zespołu Terminologii Informatycznej Rady Języka Polskiego. Jako współzałożyciel oraz pierwszy prezes Stowarzyszenia Firm Autostrady Nowych Technologii, przyczynił się do rozwoju branży technologicznej w Polsce. Obecnie piastuje rolę członka Rady Programowej Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.

W latach 1996-1997 oraz 2004-2005 był Prezydentem Rotary Club Katowice, co podkreśla jego szerokie zaangażowanie w prace społecznościowe.

Dorobek

Piotr Fuglewicz to wybitny współtwórca wielu książek, a także autor imponującej liczby ponad stu artykułów, które znalazły swoje miejsce zarówno w prasie informatycznej, jak i naukowej. Jego zaangażowanie w redagowanie materiałów z konferencji, które sam organizował, przyczyniło się do znacznego wzbogacenia wiedzy w tej dziedzinie. W Telewizji Katowice, w programie Megazynek emitowanym na trzecim kanale TVP, prowadził niezwykle popularny kącik poświęcony komputerom.

Po przejściu na zasłużoną emeryturę Fuglewicz z zapałem kontynuuje swoją działalność literacką, skupiając się na publikacjach związanych z historią i turystyką Górnego Śląska. Dodatkowo, jego pasją stało się również nagrywanie filmów krajoznawczych, które ukazują piękno tego regionu.

W latach 2007-2011 pełnił funkcję współprzewodniczącego komitetów organizacyjnego i programowego konferencji poświęconej zastosowaniom lingwistyki obliczeniowej. Jako członek komitetów programowych, miał istotny wpływ na ważne, prestiżowe światowe konferencje dotyczące przetwarzania języka naturalnego.

Jego osiągnięcia zostały docenione na różnych polach. Fuglewicz jest laureatem pierwszej edycji konkursu InfoStar, który wyróżniał znaczące osiągnięcia techniczne. Z kolei w 2007 i 2010 roku był nominowany do prestiżowej nagrody im. Marka Cara. Dodatkowo, dla uznania jego wkładu w rozwój informatyki w Polsce, został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Publikacje

Oto zestawienie publikacji autorstwa Piotra Fuglewicza, które ukazały się w różnych czasopismach i książkach. Znajdą się w nim zarówno artykuły naukowe, jak i monografie:

  • Fuglewicz P., Korniak T. Projektowanie i implementacja wielodostępnego systemu operacyjnego na przykładzie systemu MASTER. „Informatyka”. 7, s. 7-9, 1988,
  • Fuglewicz P. Global Software Development: Attainable Challenge or the Holy Grail?. „Cutter IT Journal”, March 1999, brak numeru strony,
  • Borys B., Czerniejewski B., Fuglewicz P. E-Readiness and e-Needs. Poland., Warszawa, Katowice, Poznań: InfoVide for World Bank, 2002 (ang.), brak numerów stron w książce,
  • Laurent D., Varone M., Amaral C., Fuglewicz P. Multilingual Semantic and Cognitive Search Engine for Text Retrieval Using Semantic Technologies. „Workshop on International Proofing Tools and Language Technologies, July 1-2, 2004, Patras, Greece”, 2004, brak numeru strony,
  • Sokołowski S., Jackowski B., Janota E., Fuglewicz P. Towards Statistically-based Semantics of Linguistic Resources. „Workshop on International Proofing Tools and Language Technologies, July 1-2, 2004, Patras, Greece”, 2004, brak numeru strony,
  • Dekalog Fuglewicza, [w:] Grzegorz G. Turniak, Roman R. Wendt, Profesjonalny networking czyli Kontakty, które procentują, Arte, 2006, ISBN 83-923275-1-9, brak numerów stron w książce,
  • Piotr Fuglewicz, Łukasz Zjawiński: Zarządzanie w startupie – zasady organizacji i budowy zespołu. Gdańsk: Inwestornia, 2014, brak numerów stron w książce,
  • Mirosław M. Sikora (red.), Piotr P. Fuglewicz (red.), High-Tech za żelazną kurtyną. Elektronika, komputery i systemy sterowania w PRL, Katowice, Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2017, ISBN 978-83-8098-094-5, brak numerów stron w książce,
  • Piotr P. Fuglewicz, Barbara B. Zygmańska, Spacerownik po Katowicach. Śródmieście, część północna, Warszawa: Wydawnictwo CM, 2021, ISBN 978-83-66704-62-6, brak numerów stron w książce,
  • Piotr P. Fuglewicz, Barbara B. Zygmańska, Spacerownik po Katowicach. Śródmieście, część południowa, Warszawa: Wydawnictwo CM, 2022, ISBN 978-83-67240-04-8, brak numerów stron w książce,
  • Piotr P. Fuglewicz, Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza, Katowice: Post Factum, 2022, ISBN 978-83-66661-86-8, brak numerów stron w książce,
  • Piotr P. Fuglewicz, Barbara B. Zygmańska, Spacerownik po Katowicach, część trzecia, dzielnice wschodnie, Warszawa: Wydawnictwo CM, 2024, ISBN 978-83-68018-37-0, brak numerów stron w książce.

Przypisy

  1. Spacerownik po Katowicach. Śródmieście południowe | Piotr Fuglewicz, Barbara Zygmańska [online], Lubimyczytać.pl [dostęp 22.06.2023 r.]
  2. Piotr Fuglewicz - Śląskie. Informacja Turystyczna Wojewód... [online], www.slaskie.travel [dostęp 29.06.2023 r.]
  3. Z Fuglewiczem w Katowicach - YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 07.03.2024 r.]
  4. Hübners Who is Who [online], web.archive.org, 22.01.2015 r. [dostęp 22.01.2024 r.]
  5. Innowacje, Poland environmental friendly country [online], web.archive.org, 23.01.2015 r. [dostęp 22.01.2024 r.]
  6. Co ja tutaj robię. „Biuletyn PTI”. XVIII (3(163)), marzec 1999. Warszawa: Polskie Towarzystwo Informatyczne.
  7. Piotr Fuglewicz: Sprawozdanie z pobytu służbowego w Cesarstwie Japonii, w dniach 6-19.02.2000, Umbrella.org.pl. [dostęp 10.02.2015 r.]
  8. Kobyliński A., Polak P.: Analiza polskojęzycznej literatury z zakresu „Inżynierii oprogramowania”. W: Z. Huzar, Z. Mazur (red.): Problemy i metody inżynierii oprogramowania. Warszawa: WNT, 2003.
  9. Adam Przepiórkowski, Maciej Piasecki, Krzysztof Jassem, Piotr Fuglewicz: Computational Linguistics Applications. Heidelberg New York Dordrecht London: Springer Verlag, 2012.
  10. TadeuszT. Korniak T., PiotrP. Fuglewicz PiotrP.: MASTER zaawansowany system operacyjny stworzony w warunkach przemysłowych, „Analecta: studia i materiały z dziejów nauki.”, 2015.
  11. What is Microsoft Regional Director Program [online], The Windows Club [dostęp 28.11.2015 r.]
  12. Tourism and hospitality [online], Tourism Review [dostęp 24.01.2015 r.]
  13. Wojciech Gryciuk. Po pracę do komputera. „Computerworld Polska”, 28.10.1996 r.
  14. Krzysztof Frydrychowicz. Rekord w CSBI. „Computerworld Polska”, 05.02.1996 r.
  15. Elżbieta Umińska: Film i teatr amatorski na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w latach 1945/47–1987. Katowice, 1995.
  16. Historia Jesiennych Spotkań PTI w Mrągowie [online] [dostęp 10.02.2018 r.]
  17. Przemysł informatycznie zarządzany. „Rzeczpospolita”, 07.06.1995 r.
  18. ROTARY CLUB KATOWICE – RI 0028587 – Dystrykt 2230. Rotary Klub Katowice. [dostęp 21.01.2015 r.]
  19. Dla każdego coś fajnego. „Computerworld Polska”, 10.05.1993 r.
  20. Małgorzata Hendrykowska: Kronika Kinematografii Polskiej 1895–1997. Poznań, 1999.
  21. TechMine ma swój fundusz. TechMine. [dostęp 24.01.2015 r.]

Oceń: Piotr Fuglewicz

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:22