Henryk Antoni Średnicki, urodzony 17 stycznia 1955 roku w Siemianowicach Śląskich, to postać niezwykle znacząca w historii polskiego boksu. Jego życie i kariera sportowa pozostają inspiracją dla wielu młodych sportowców.
Nie tylko odnosił sukcesy na krajowej scenie bokserskiej, ale również zdobył międzynarodowe uznanie, gdyż w 1978 roku zdobył tytuł mistrza świata w wadze muszej. Średnicki zmarł tragicznie 10 kwietnia 2016 roku w Piotrkowie Trybunalskim, ale jego osiągnięcia na zawsze pozostaną w pamięci fanów boksu.
Życiorys
Kariera sportowa
Henryk Średnicki to postać uznawana za jednego z najznakomitszych pięściarzy drugiej połowy lat 70. XX wieku. Jest jedynym Polakiem, który zdobył złoty medal podczas mistrzostw świata. To osiągnięcie miało miejsce w 1978 roku, kiedy to z powodzeniem rywalizował na II Mistrzostwach Świata w Belgradzie w kategorii muszej, triumfując w czterech pojedynkach. Wcześniej, w 1974 roku, zadebiutował na I Mistrzostwach w Hawanie w wadze papierowej, aczkolwiek zakończył swój udział bez sukcesu.
W swojej karierze sportowej zdobył tytuł mistrza Europy dwukrotnie. Na jego pierwszych mistrzostwach, które odbyły się w Katowicach w 1975 w wadze papierowej, odpadł w ćwierćfinale. Natomiast w 1977 roku w Halle w tej samej wadze oraz w Kolonii w 1979 roku w wadze muszej zdobył złote medale, dodając tym samym kolejne sukcesy do swojej kariery.
Średnicki miał także okazję brać udział w igrzyskach olimpijskich. W 1976 roku w Montrealu walczył w wadze papierowej, lecz nie przeszedł eliminacji. Z kolei w Moskwie, w 1980 roku, dotarł do ćwierćfinału w wadze muszej. Jego osiągnięcia na krajowej arenie również zasługują na uwagę – był sześciokrotnym mistrzem Polski: w wadze papierowej zdobył tytuły w latach 1974, 1975 oraz 1976, natomiast w wadze muszej w 1978 i 1979, jak również w wadze koguciej w 1982 roku. W roku 1977 wywalczył tytuł wicemistrza w kategorii muszej.
Niezapomniane są również jego triumfy w Turnieju im. Feliksa Stamma, gdzie trzykrotnie zajmował pierwsze miejsce: w 1977 i 1978 roku w wadze muszej oraz w 1982 roku w wadze koguciej. W trakcie swojej kariery reprezentował takie kluby sportowe jak GKS Katowice, GKS Tychy, GKS Jastrzębie oraz Górnika Sosnowiec. Henryk Średnicki był charakterystycznym zawodnikiem, który preferował niestrudzone atakowanie przeciwników, bombardując ich ciosami.
Po zakończeniu kariery sportowej zajął się szkoleniem młodych adeptów boksu, prowadząc szkółkę bokserską w Myszkowie. Jego najzdolniejszym wychowankiem był czołowy polski bokser Łukasz Maszczyk, który kontynuował tradycje swojego mentora.
Działalność polityczna
W 2005 roku Henryk Średnicki zaangażował się w działalność polityczną, wstępując do Samoobrony RP. W 2007 roku ubiegał się o mandat poselski z ramienia tej partii, startując w wyborach parlamentarnych z okręgu sosnowieckiego. Nie odniósł jednak sukcesu, zdobywając jedynie 359 głosów.
Życie prywatne
Henryk Średnicki był mężem Krystyny, z którą wspólnie wychowywał dwie córki: Katarzynę oraz Bożenę.
Śmierć i pogrzeb
W ostatnich latach swojego życia borykał się z chorobą Parkinsona oraz cukrzycą. Zmarł 10 kwietnia 2016 roku w Piotrkowie Trybunalskim, mając 61 lat. Cztery dni po jego śmierci, w dniu 14 kwietnia, odbyła się msza żałobna, która miała miejsce w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego na osiedlu Mydlice w Dąbrowie Górniczej. Po zakończeniu ceremonii pogrzebowej Średnicki znalazł swoje miejsce spoczynku na cmentarzu przy ul. Krakowskiej w Będzinie-Warpiu.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 1993 roku, w uznaniu za niezwykłe zasługi na rzecz rozwoju kultury fizycznej, Henryk Średnicki otrzymał zaszczytne odznaczenie – Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta RP Lecha Wałęsę.
Jego osiągnięcia sportowe zostały również docenione poprzez nadanie tytułu „Zasłużony Mistrz Sportu”. Ponadto, został uhonorowany trzykrotnie Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
W 2008 roku, w kolejnym kroku uznania jego wkładu, otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Rekszy.
W 2016 roku, w hołdzie dla wybitnych zasług w rozwój pięściarstwa oraz za jego osiągnięcia w pracy trenerskiej i szkoleniowej, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Upamiętnienie
W Będzinie powstała Powiatowa Akademia Boksu, która zyskała zaszczytne imię Henryka Średnickiego. Akademia rozpoczęła swoją działalność w marcu 2020 roku, oferując młodym sportowcom możliwość rozwijania swoich umiejętności w boksie, a także przyczyniając się do promocji tego sportu w regionie.
Przypisy
- Piotr Sobierajski: W Będzinie powstała Powiatowa Akademia Boksu im. Henryka Średnickiego. Można się zapisać na zajęcia. dziennikzachodni.pl, 02.03.2020 r. [dostęp 16.03.2021 r.]
- Pogrzeb Henryka Średnickiego. Mistrz boksu spoczął na cmentarzu w Będzinie-Warpiu [ZDJĘCIA]. bedzin.naszemiasto.pl, 14.04.2016 r. [dostęp 16.03.2021 r.]
- Zmarł legendarny polski bokser. [dostęp 14.04.2016 r.]
- Henryk Średnicki, polski mistrz świata w boksie nie żyje. rp.pl. [dostęp 10.04.2016 r.]
- ''IV Kongres Sprawozdawczy Samoobrony RP Województwa Śląskiego'' [online], samoobrona.org.pl [dostęp 31.03.2005 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Zbigniew Hurnik | Henryk Tomanek | Natalia Kot-Wala | Benedykt Szymonek | Józef Bon | Piotr Boncol | Witold Ziaja | Jerzy Choroba | Krystian Bąk | Jarosław Morawiecki | Jan Sitek (hokeista na trawie) | Pawel Kryske | Teodor Wieczorek | Marian Szeja | Walter Turczyk | Piotr Szczypa | Ernest Ziaja | Józef Kaczmarczyk (lekkoatleta) | Stefan Białas | Kajetan DuszyńskiOceń: Henryk Średnicki