Kościół Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich, umiejscowiony w dzielnicy Bytków, jest rzymskokatolicką świątynią parafialną należącą do parafii Ducha Świętego. Ta piękna budowla została wzniesiona przy ulicy Węglowej, a prace budowlane rozpoczęły się 14 marca 1977 roku. Kościół uzyskał status konsekrowanej świątyni 25 grudnia 1980 roku.
W trakcie późniejszych lat, wnętrze kościoła wzbogacono o liczne elementy dekoracyjne, takie jak witraże, które nadają przestrzeni wyjątkowego charakteru, organy umożliwiające piękne wykonania muzyczne oraz stacje Drogi Krzyżowej, które wspierają duchową refleksję wiernych. Każdy z tych elementów przyczynia się do jednoczenia wspólnoty parafialnej oraz do pogłębiania duchowych przeżyć i tradycji religijnych w tym miejscu.
Historia
Początek budowy kościoła w Bytkowie związanego z działaniami ks. Stanisława Sierli, proboszcza michałkowickiej parafii, miał miejsce w 1973 roku. To wtedy rozpoczęły się starania o uzyskanie zgody na powstanie nowej świątyni. Zgoda na budowę została wydana 17 września 1975 roku, a już w dniu 29 września tego samego roku złożono wniosek o decyzję lokalizacji budowy kościoła. Powiadomienie prezydenta Siemianowic Śląskich o przyjęciu lokalizacji miało miejsce 19 listopada tego samego roku.
Prace projektowe dotyczące budowy rozpoczęły się w listopadzie 1975 roku, jednakże wkrótce plan zagospodarowania działki został dwukrotnie odrzucony przez Urząd Miejski. Tylko 6 stycznia 1977 roku zatwierdzono plan, co otworzyło drzwi do budowy. Prace budowlane ruszyły z miejsca 14 marca 1977 roku, a w pierwszych tygodniach realizowano głównie roboty ziemne. Już 10 lipca 1977 roku miało miejsce poświęcenie placu budowy. Oficjalne pozwolenie na budowę kościoła wydano 11 lipca tego samego roku.
W 1978 roku ks. Konrad Zubel, mianowany do dalszej budowy przez ks. bp Herberta Bednorza, w dniu 3 lipca tegoż roku poświęcił tymczasową kaplicę, w której odbyła się pierwsza uroczysta msza święta. Po zakończeniu prac we wnętrzach budynków parafialnych 18 listopada, 17 grudnia odbyła się uroczysta msza połączona z poświęceniem i wmurowaniem kamienia węgielnego pod kościół, celebrowana przez ks. bp Herberta Bednorza. Uroczystość poświęcenia kościoła Ducha Świętego miała miejsce 25 grudnia 1980 roku.
Następnie, w marcu 1981 roku, do parafii dostarczono trzy dzwony, które poświęcono 21 maja tego samego roku. W listopadzie 1992 roku zlecono prace projektowe dotyczące przebudowy wieży kościelnej. Modernizacja trwała od kwietnia 1993 roku do października 1995 roku. Po zakończeniu tych prac, wkrótce zlecono wykonanie Drogi Krzyżowej, a w 1996 roku przystąpiono do budowy organów piszczałkowych. Realizacja obu tych projektów zakończyła się w 2000 roku. Do 2003 roku trwały prace nad zamknięciem stropu kościoła, a do 2006 roku przy montażu witraży.
Wiosną 2012 roku rozpoczęto prace remontowe wieży kościoła oraz odnowienie elewacji zewnętrznej świątyni. Ostatnie prace remontowe wewnętrzne zakończono w październiku 2013 roku.
Architektura i wyposażenie
Kościół, znany jako świątynia Ducha Świętego, to przykład starannie przemyślanej architektury, która była rezultatem pracy zespołu architektów, w którego skład wchodzili: inż. arch. Krystian Laske, inż. konst. Stefan Walendowski oraz inż. bud. Teodor Okoń. Kiedy odwiedzamy ten obiekt, można zauważyć, że wewnątrz kościoła znajdują się trzy dzwony, które noszą imiona: św. Jan Nepomucen, Matka Boska Częstochowska oraz św. Stanisław Kostka.
Warto również zwrócić uwagę na Drogi Krzyżowe, które zdobią ściany świątyni. Ich twórcą jest rzeźbiarz Mirosław Kiciński, pochodzący z Bytkowa. Dzieła artysty w sposób wyjątkowy uzupełniają wnętrze oraz nadają mu głębię duchową.
Organy piszczałkowe, które można podziwiać w kościele, powstały według projektu inż. Krystiana Laske. Ich brzmienie wzbogaca liturgię oraz wpisuje się w atmosferę modlitwy.
Nie można również pominąć witraży, które są dziełem artystki Anity Benish-Judy. Ich wykonanie miała na sobie chorzowska firma Glasini, która zadbała o każdy detal, co nadaje wnętrzu kościoła wyjątkowy i niepowtarzalny charakter.
Przypisy
- a b c d e f Rzymskokatolicka Parafia p.w. Ducha Świętego: Historia. parafia.bytkow.pl. [dostęp 20.12.2020 r.]
- a b c MałgorzataM. Derus MałgorzataM., Siemianowickie parafie w rozwoju historycznym, „Siemianowicki Rocznik Muzealny” (13), Siemianowice Śląskie: Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich, 2014 r., s. 131, ISSN 1644-8154
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Marcina Lutra w Siemianowicach Śląskich | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemianowicach Śląskich | Kościół św. Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich | Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach | Kościół św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich | Parafia św. Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich | Kościół Krzyża Świętego w Siemianowicach ŚląskichOceń: Kościół Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich