UWAGA! Dołącz do nowej grupy Siemianowice Śląskie - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich


Kościół świętego Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich to niezwykle istotny obiekt sakralny, który pełni funkcję rzymskokatolickiej parafii parafii św. Michała Archanioła. Znajduje się w malowniczej lokalizacji przy ulicy Kościelnej w Siemianowicach Śląskich, dokładnie w dzielnicy Michałkowice.

Wybudowana w stylu neoromańskim, ta imponująca świątynia powstała w latach 1902–1904, a jej konsekracja miała miejsce 12 czerwca 1910 roku. Projekt kościoła był dziełem znanego architekta, Ludwiga Schneidera, który stworzył budowlę wyróżniającą się zarówno architekturą, jak i duchem lokalnej tradycji.

Historia

Na miejscu, gdzie obecnie stoi kościół, wcześniej znajdowały się drewniane budowle sakralne. Jedna z nich datowana jest na 1402 rok, a w 1787 roku zbudowano nowy murowany, późnobarokowy kościół, który pomieścić mógł około 600 osób.

Decyzję o wzniesieniu nowej świątyni podjął w 1899 roku ks. Maksymilian Gerlich, nowy proboszcz. Projekt architektoniczny przygotował Ludwig Schneider z Opola. W pierwotnych planach zakładano, że kościół zostanie zbudowany wzdłuż obecnej ulicy Maciejkowickiej. Jednak po trzykrotnej próbie zmiany lokalizacji, zdecydowano o usytuowaniu go na osi północ-południe.

Budowa rozpoczęła się 1 października 1902 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniósł około 200 tysięcy marek, a prace zakończono w 1904 roku. Murarskie zadania zrealizował Teodor Wieczorek z Królewskiej Huty, dzisiejszego Chorzowa, natomiast za malowidła wewnętrzne odpowiedzialny był artysta o nazwisku Richter.

Uroczysta konsekracja świątyni miała miejsce 12 czerwca 1910 roku, a dokonał jej biskup wrocławski, ks. Georg Kopp. Po ustaleniach soboru watykańskiego II, w znacznym stopniu zdemontowane zostało oryginalne wyposażenie świątyni.

W 1973 roku kościół przeszedł gruntowną zmianę wystroju, zaplanowaną przez inż. arch. Krystiana Laskego z Katowic. Zlikwidowano ołtarz główny z wizerunkiem św. Michała Archanioła, a także ołtarz boczny. Dodatkowo, przestarzałe balaski zostały usunięte, co doprowadziło do przebudowy prezbiterium. Witraże zostały wymienione na nowe, a w ołtarzu głównym zamontowano elementy metaloplastyki.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat kościół przeszedł szereg remontów i restauracji, które obejmowały montaż ogrzewania podłogowego oraz systemu kanalizacyjnego. Zrealizowano także wymianę całego dachu wraz z remontem wieży, położono nową granitową posadzkę oraz odnowiono wnętrze budowli.

Architektura i wyposażenie

W Siemianowicach Śląskich znajduje się imponująca świątynia, która zachwyca swoimi detalami architektonicznymi. Została ona zbudowana w stylu neoromańskim, przyjmując formę krzyża łacińskiego zakończonego półkolistą absydą, co nadaje jej niepowtarzalny charakter.

Nad głównym wejściem kościoła wznosi się charakterystyczna wieża, której szczyt zdobi ośmiograniasty hełm, zwieńczony urokliwym krzyżem. Tuż przy wieży oraz w okolicy prezbiterium znajdują się aneksy, które tworzą spójną całość architektoniczną. Dodatkowo, pokryty dachówką dachu nadaje obiektowi elegancji dzięki swojej dwuspadowej konstrukcji.

Kościół był pierwotnie bogato wyposażony. W jego wnętrzu można było znaleźć m.in. ołtarz główny oraz ołtarze poświęcone Św. Rodzinie, ambonę i stacje Drogi Krzyżowej. Ważnym elementem wyposażenia była figura św. Antoniego oraz chrzcielnica, które dodawały wnętrzu sakralnego klimatu. Warto zwrócić uwagę na centralny obraz ołtarza, który został namalowany przez Juliana Wałdowskiego z Wrocławia, a przedstawia on św. Michała Archanioła.

Niezwykle cenne są również witraże w prezbiterium, ufundowane przez Petera Morskiego – właściciela browaru w Roździeniu, który teraz jest częścią Katowic. W kościele znajduje się także cztery dzwony umieszczone na wieży, noszące imiona: Michał, Maria, Józef oraz Jan.

Do dzisiaj przetrwały niektóre z oryginalnych elementów wyposażenia, w tym neogotycka chrzcielnica, ambona oraz organy, które zostały wykonane przez uznaną firmę Berschdorf z Nysy. W trosce o zachowanie świątyni w pierwotnym stylu, ks. proboszcz Eugeniusz Kurpas podjął decyzję o renowacji ołtarza nadstawy. Prace projektowe opierały się na historycznym projekcie stworzonej przez Carla Bühla, a wiele oryginalnych detali zostało zachowanych i znaleziono dla nich nowe miejsce w zrekonstruowanym ołtarzu.

Przypisy

  1. Historia Parafii [online], Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach [dostęp 20.08.2024 r.]
  2. Parafia św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach: Kościół. michalkowice.ihs.pl. [dostęp 20.12.2020 r.]
  3. a b c Urząd Miasta Siemianowice Śląskie: Kościoły. www.siemianowice.pl. [dostęp 11.10.2020 r.]
  4. a b Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach. encyklo.pl. [dostęp 11.10.2020 r.]
  5. Derus 2014, s. 115.
  6. Derus 2014, s. 116.
  7. Derus 2014, s. 117.
  8. Derus 2014, s. 119.
  9. Derus 2014, s. 120.

Oceń: Kościół św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:6