Ulica Kościelna w Siemianowicach Śląskich to wiodąca arteria tej miejscowości, mierząca około 550 metrów. Stanowi ona kluczową trasę w urokliwej dzielnicy Michałkowice. Jej szczególną cechą jest przebieg południkowy, co sprawia, że ulica ta pełni istotną rolę w komunikacji lokalnej.
Na północy, Ulica Kościelna łączy się z ulicami: S. Żeromskiego oraz Tarnogórską, co umożliwia wygodne połączenia z innymi częściami miasta. Natomiast na jej południowym końcu, ulica ta krzyżuje się na rondzie z takimi drogami jak: E. Orzeszkowej, Oświęcimską oraz Maciejkowicką.
Obszar ten jest szczególnie atraktywny nie tylko ze względu na funkcję komunikacyjną, ale także na zabytkową architekturę, która się tam znajduje. Przy ulicy Kościelnej można dostrzec liczne budynki, które zostały ujęte w gminnej ewidencji zabytków. Wśród nich wyróżnia się jedna z kamienic, która znajduje się również w rejestrze zabytków, co podkreśla historyczne znaczenie tego miejsca.
Oprócz walorów architektonicznych, Ulica Kościelna jest także siedzibą wielu przedsiębiorstw działających w różnych branżach, co czyni ją żywym centrum nie tylko dla mieszkańców Michałkowic, ale również dla odwiedzających to miejsce.
Charakterystyka i przebieg
Ulica Kościelna, usytuowana w północno-zachodniej części Siemianowic Śląskich, przebiega przez Michałkowice na całej swojej długości. Jest to droga o charakterze powiatowym, która w systemie TERYT zarejestrowana jest pod numerem 09546. Kod pocztowy dla adresów przy tej ulicy to 41-103.
Ta ulica, wchodząca w skład sieci dróg Siemianowicach Śląskich, łączy granicę miasta z Katowicami, której punktem orientacyjnym jest wieża telewizyjna w Bytkowie. Na końcu, graniczy z Piekarami Śląskimi przy ulicy Tarnogórskiej, jednocześnie stanowiąc jedną z najczęściej uczęszczanych dróg w tym regionie. Ulice, które tworzą szlak prowadzący do Kościelnej to: W. Wróblewskiego, Niepodległości, Bytkowska, Oświęcimska, Kościelna oraz Tarnogórska.
W kierunku północnym ulica Kościelna prowadzi do skrzyżowania z ulicami S. Żeromskiego i Tarnogórską, które kontynuują trasę w stronę Piekar Śląskich. Natomiast w kierunku południowym, ulicą tą na rondzie krzyżują się trzy inne drogi: E. Orzeszkowej (która kontynuuje jako ulica Michałkowicka w stronę Centrum), Oświęcimska (prowadząca w kierunku Bytkowa) oraz Maciejkowicka (kierująca się na zachód, w stronę Maciejkowic w chorzowskiej dzielnicy Chorzów Stary).
Numeracja budynków przy ulicy Kościelnej zaczyna się od południa, gdzie po stronie zachodniej znajdują się domy o numeracji nieparzystej, podczas gdy po stronie wschodniej – parzystej. Ulica ta ma prostoliniowy przebieg, kończąc się przy skrzyżowaniu z ulicami S. Żeromskiego i Tarnogórską. Po drodze krzyżuje się z ulicami Pocztową i Krakowską, które również znajdują się po prawej stronie. Łączna długość tej ulicy to około 550 metrów.
Wzdłuż ulicy kursują autobusy, które obsługują rozkład ZTM. Znajduje się tu jeden przystanek – Michałkowice Kościelna, na którym według stanu na styczeń 2023 roku zatrzymują się autobusy 12. linii w kierunku północnym oraz 11. linii w stronę południową. Dzięki tym połączeniom mieszkańcy mają łatwy dostęp do innych dzielnic Siemianowic Śląskich oraz do sąsiednich miejscowości w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, takich jak: Bytom, Chorzów, Katowice, Piekary Śląskie, Tarnowskie Góry oraz port lotniczy Katowice-Pyrzowice.
Historia
Ulica Kościelna, znajdująca się w Siemianowicach Śląskich, jest kluczową drogą przebiegającą przez Michałkowice. Pierwotnie stanowiła ona ulicówkę rozciągniętą wzdłuż osi północ-południe, a sama osada Michałkowice prawdopodobnie została założona na podstawie prawa niemieckiego. Najwcześniejsza wzmianka o miejscowości sięga lat 1326–1328, a w tym czasie we wsi funkcjonował już kościół. W rejonie, gdzie dziś krzyżują się ulice Michałkowicka i Maciejkowicka, w XIV wieku powstała pierwsza szkoła w okolicy nowoczesnych Siemianowic Śląskich.
Pierwotna zabudowa wsi, która rozwijała się wzdłuż głównej drogi, to przede wszystkim zespół budynków gospodarczych zlokalizowanych przy ulicy Kościelnej. Na przełomie XIX i XX wieku wieś zyskała otoczenie od południa w postaci zespołu pałacowego Rheinbabenów, podczas gdy od strony północnej znajdował się staw. W tym rejonie rozchodziły się również drogi prowadzące do Bytomia i Bańgowa. W miarę rozwoju przemysłu w Michałkowicach, drewniana zabudowa ustępowała miejsca nowym, wielorodzinnym kamienicom. Do okresu międzywojennego obowiązywał także przymus grodzenia posesji, z czym wiązało się zainwestowanie przez gminę w większość ogrodzeń w zamian za uzyskanie fragmentu działki do poszerzenia ulicy Kościelnej.
W odpowiedzi na rosnącą liczbę ludności parafialnej w Michałkowicach, w 1899 roku zapoczątkowano prace nad budową nowego kościoła. Prace nad neoromańskim kościołem p.w. św. Michała Archanioła zaczęły się w 1902 roku, a jego ukończenie miało miejsce dwa lata później, w roku 1904. Projektantem tej świątyni był Ludwig Schneider. Równocześnie przebudowywano istniejący budynek probostwa. W roku 1914, na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic: Kościelnej i Krakowskiej, oddano do użytku michałkowicki ratusz.
W 1951 roku Michałkowice, włączając w to obecną ulicę Kościelną, stały się częścią Siemianowic Śląskich. W okresie PRL-u nazwa ulicy została zmieniona na ulicę 15-go Grudnia. W latach 70. XX wieku na wschodniej stronie ulicy Kościelnej wyburzono część istniejącej zabudowy, aby zrobić miejsce dla nowych budynków wielorodzinnych. Po stronie zachodniej, w miejsce starszych domów, wybudowano kilka nowych obiektów. Kaplica z figurą Jezusa Chrystusa również mogła być zagrożona; w 1978 roku podjęto decyzję o jej likwidacji, jednak ostatecznie nie została rozebrana.
W 2009 roku powstała koncepcja modernizacji układu ulic i skrzyżowań pomiędzy Bytkowem a granicą z Piekarami Śląskimi. W planach przewidziano m.in. zmiany w konstrukcji nawierzchni dróg oraz przebudowę ważniejszych skrzyżowań, głównie na ronda. W tym kontekście zaplanowano RondO na przecięciu ulic: Kościelnej, E. Orzeszkowej, Oświęcimskiej oraz Maciejkowickiej. Na przełomie lutego i marca 2013 roku ogłoszono przetarg w celu budowy ronda, które miało być szóstym z kolei w Siemianowicach Śląskich. Prace budowlane rozpoczęły się 9 kwietnia 2013 roku, a w połowie lipca na środku ronda postawiono czterometrową figurę skarbnika, wyrzeźbioną przez Janusza Wędzichę z Wilkowic. Rondo oddano do użytku dla ruchu samochodowego 31 lipca 2013 roku, a całkowity koszt prac wyniósł 2,7 mln zł, zrealizowano je przez katowicką firmę Drogopol-ZW.
Ulica Kościelna jest nie tylko ważnym elementem komunikacyjnym, ale również miejscem, w którym organizowane są wydarzenia o charakterze sportowym i rekreacyjnym. Na przykład, 4 sierpnia 2015 roku, to właśnie tutaj przebiegała trasa III etapu 72. edycji wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Natomiast 31 sierpnia 2019 roku odbył się nocny przejazd rolkami – Nightskating Siemianowice Śląskie 2019.
Obiekty historyczne i zabytkowe
Wzdłuż ulicy Kościelnej zlokalizowane są liczne obiekty o znaczeniu historycznym i zabytkowym, które stanowią istotny element dziedzictwa kulturowego Siemianowic Śląskich.
- Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła (ul. Kościelna) – czwarty kościół w tej lokalizacji, zbudowany w latach 1902–1904 według projektu Ludwiga Schneidera; architekturę obiektu cechuje styl neoromański;
- Grupa Ukrzyżowania (ul. Kościelna 1) – wzniesiona w 1928 roku, znajduje się obok kościoła, na wschodniej elewacji;
- Kamienica (ul. Kościelna 3/ul. Maciejkowicka 2/4/6) – narożny budynek wielorodzinny z 1907 roku, który został wybudowany dla Zakładów Hohenlohego;
- Kamienica (ul. Kościelna 5a);
- Kamienica (ul. Kościelna 8);
- Kamienica (ul. Kościelna 9);
- Kamienica (ul. Kościelna 10, róg z ul. Pocztową) – dom mieszkalny dla urzędników, powstały w 1923 roku dla Zakładów Hohelohego, zaprojektowany przez Rudolfa Fischera;
- Kamienica (ul. Kościelna 13) – rozbudowana w latach 30. XX wieku, czego skutkiem była zmiana stylu architektonicznego na modernistyczny;
- Kamienica (ul. Kościelna 14);
- Kamienica (ul. Kościelna 14a);
- Kamienica mieszkalna (ul. Kościelna 16) – zbudowana na działce Louisa Riesenfelda, z projekt Dominika Dreschera; budynek został wpisany do rejestru zabytków 11 stycznia 2011 roku;
- Kamienica (ul. Kościelna 17/17a) – powstała w 1901 roku, zaprojektowana dla oberżysty Eugena Königsfelda;
- Kamienica (ul. Kościelna 17b/17c);
- Kamienica (ul. Kościelna 18) – wybudowana w 1902 roku przez Dominika Dreschera, pierwotnie służyła jako restauracja i apteka;
- Kamienica (ul. Kościelna 21) – dom z 1901 roku, powstały w miejscu wiejskiego domu, gdzie na parterze mieścił się sklep;
- Kamienica (ul. Kościelna 22/ul. Krakowska 2);
- Kamienica (ul. Kościelna 23) – budynek z 1910 roku, zaprojektowany przez Hlubka;
- Kamienica (ul. Kościelna 25) – dom z 1900 roku, gdzie w 1902 roku wybudowano rzeźnię;
- Kamienica (ul. Kościelna 26);
- Kamienica (ul. Kościelna 29) – w 1910 roku przebudowana na piętrowy dom z mansardą;
- Kapliczka przydrożna (ul. Kościelna 30) – ufundowana przez Stanisława Lissowskiego w 1938 roku, przetrwała mimo decyzji o likwidacji w 1978 roku;
- Kamienica (ul. Kościelna 31) – w 1931 roku powstały piec piekarski i szopa;
- Kamienica (ul. Kościelna 33) – z około 1902 roku, zaprojektowana przez Franza Kampy, z białą glazurą na elewacji;
- Kamienica (ul. Kościelna 35);
- Kamienica (ul. Kościelna 41);
- Kamienica (ul. Kościelna 49) – z 1911 roku, projekt Hlubka;
- Kamienica (ul. Kościelna 51);
- Kamienica (ul. Kościelna 53);
- Kamienica (ul. Kościelna 55) – zaprojektowana przez Dominika Dreschera dla rzeźnika Józefa Szwierkota, który w 1913 roku dobudował piekarnię;
- Kamienica (ul. Kościelna 59) – z 1896 roku, zaprojektowana dla Józefa Lizonia;
- Kamienica (ul. Kościelna 61);
- Kamienica (ul. Kościelna 67) – dom Józefa Fojcika; w 1910 roku powstała piekarnia;
- Kamienica (ul. Kościelna 67b).
Na rogu ulic Krakowskiej i Kościelnej, pod adresem Krakowska 1, znajduje się siedziba dawnego Urzędu Gminy Michałkowice, oddana do użytku w 1914 roku, która funkcjonowała do 1951 roku, kiedy to Michałkowice zostały przyłączone do Siemianowic Śląskich; obecnie mieści mieszkania.
Gospodarka i instytucje
Do dnia 15 października 2021 roku, w systemie REGON zarejestrowano łącznie 440 różnych podmiotów działalności gospodarczej zlokalizowanych przy ulicy Kościelnej. Wśród tych funkcjonujących jednostek znajdują się między innymi:
- zakłady mięsne,
- pracownie optyczne,
- zakłady pogrzebowe,
- serwisy samochodowe,
- firma inżynierska,
- apteka,
- zakłady fryzjerskie,
- sklepy wielobranżowe,
- warsztat szewski,
- solarium,
- bar,
- gabinet lekarski,
- firmy remontowo-budowlane,
- warsztat stolarski,
- sklep Auchan Supermarket,
- zakład fotograficzny,
- cukiernia,
- piekarnie,
- gospodarstwa rolne.
Na ulicy Kościelnej mają swoje siedziby również następujące instytucje:
- Rzymskokatolicka parafia św. Michała Archanioła (ul. Kościelna 1),
- Futsal Club 2016 Siemianowice Śląskie (ul. Kościelna 6a),
- Przedszkole Nr 6 w Siemianowicach Śląskich (ul. Kościelna 39).
Przypisy
- a b Grodzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej: Geoportal Miasta Siemianowice Śląskie. siemianowice.geoportal2.pl. [dostęp 21.10.2021 r.]
- a b Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach: Geoportal Województwa Śląskiego – ORSIP. mapy.orsip.pl. [dostęp 21.10.2021 r.]
- Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 21.10.2021 r.]
- OpenStreetMap: Mapa Podstawowa. www.openstreetmap.org. [dostęp 21.10.2021 r.]
- Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Geoportal krajowy. geoportal.gov.pl. [dostęp 16.10.2021 r.]
- Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 21.10.2021 r.]
- Michał Tabaka: Michałkowickie rondo to element całości. www.siemianowice.pl, 01.08.2013 r. [dostęp 20.10.2021 r.]
- Paweł Szałankiewicz: Siemianowice: Powstanie szóste rondo. W Michałkowicach. siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl, 01.03.2013 r. [dostęp 20.10.2021 r.]
- Paweł Szałankiewicz: Michałkowicach. Maciejkowicka zamknięta. Są objazdy. siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl, 09.04.2013 r. [dostęp 20.10.2021 r.]
- Miron Strzałkowski: Rondo w Michałkowicach: Opinie mieszkańców na temat skarbnika. siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl, 29.07.2013 r. [dostęp 20.10.2021 r.]
- Paweł Szałankiewicz: Rondo w Michałkowicach jest już przejezdne. Brakuje jednak chodników. siemianowiceslaskie.naszemiasto.pl, 01.08.2013 r. [dostęp 20.10.2021 r.]
- Krzysztof Nos: 4 SIERPNIA 2015 - TOUR DE POLOGNE W SIEMIANOWICACH ŚLĄSKICH - UTRUDNIENIA W RUCHU !!!. www.siemianowice.pl, 27.07.2015 r. [dostęp 20.10.2021 r.]
- Paweł Komosa; Krzysztof Nos: Sobotni wieczór należy do rolkarzy !. www.siemianowice.pl, 28.08.2019 r. [dostęp 20.10.2021 r.]
- Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. Stan danych na dzień: 05-10-2021. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl, 09.10.2021 r. [dostęp 09.10.2021 r.]
- Parafia św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach: Kontakt. michalkowice.ihs.pl. [dostęp 21.10.2021 r.]
- Futsal Polska: Klub Info Futsal Club 2016 Siemianowice Śląskie. www.futsal-polska.pl. [dostęp 21.10.2021 r.]
- Przedszkole nr 6. przedszkole6siemce.edupage.org. [dostęp 20.10.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Śląska w Siemianowicach Śląskich | Ulica ks. Jana Kapicy w Siemianowicach Śląskich | Ulica Bytkowska w Siemianowicach Śląskich | Plac Piotra Skargi w Siemianowicach Śląskich | Plac Wolności w Siemianowicach Śląskich | Ulica Elizy Orzeszkowej w Siemianowicach Śląskich | Ulica Henryka Krupanka w Siemianowicach Śląskich | Ulica Wiejska w Siemianowicach Śląskich | Ulica Jana Pawła II w Siemianowicach Śląskich | Ulica Karola Miarki w Siemianowicach Śląskich | Ulica Komuny Paryskiej w Siemianowicach Śląskich | Ulica 1 Maja w Siemianowicach Śląskich | Ulica św. Barbary w Siemianowicach Śląskich | Ulica Powstańców w Siemianowicach Śląskich | Ulica Oświęcimska w Siemianowicach Śląskich | Ulica Mysłowicka w Siemianowicach Śląskich | Ulica Michałkowicka w Siemianowicach Śląskich | Ulica Katowicka w Siemianowicach ŚląskichOceń: Ulica Kościelna w Siemianowicach Śląskich