Plac Wolności, znany również jako Rynku Miejskim, to nieodłączna część miasta Siemianowice Śląskie. Położony w sercu dzielnicy Centrum, stanowi on ważny punkt na mapie miasta, w którym organizowane są liczne wydarzenia oraz uroczystości o różnorodnym charakterze.
Historia placu sięga XIX wieku, kiedy to pełnił on funkcję placu targowego, co czyni go istotnym elementem lokalnej tradycji. W okolicy Placu Wolności można znaleźć Pomnik Czynu Powstańczego, który stanowi symbol historycznych zawirowań regionu.
Dodatkowo, tuż obok, przy ulicy Jana Pawła II 10, znajduje się siedziba Urzędu Miasta Siemianowice Śląskie, która służy mieszkańcom oraz przyjezdnym jako miejsce załatwiania spraw administracyjnych.
Historia
Plac Wolności, niegdyś centralny punkt targowy Siemianowic Śląskich, na który jarmarki odbywały się od 1839 roku, zyskał swoją współczesną formę dopiero później. W miarę upływu lat, na przykład ulica Jana Pawła II przecięła plac, dzieląc go na dwie odrębne części. W okresie międzywojennym nosił on nazwę Neuer Marktplaz.
W 1924 roku w północnej części placu wzniesiono pomnik upamiętniający powstańców śląskich. Niestety, po wkroczeniu Niemców we wrześniu 1939 roku, został zniszczony. Pozostałości jego cokołu zostały wykorzystane w kolejnych latach do budowy pomnika żołnierzy Armii Czerwonej, którego projekt powstał w marcu 1945 roku. Powstał on na zlecenie majora Jurkina, który wówczas stacjonował w Siemianowicach. Pomnik zniknął z przestrzeni publicznej na podstawie uchwały Rady Miejskiej z dnia 18 kwietnia 1991 roku.
Prace nad nowym pomnikiem, znanym jako Pomnik Czynu Powstańczego, zakończono w 1957 roku. Ostateczny projekt przygotowali Stanisław Kwaśniewicz oraz Marian Skałkowski. Z czterech przedstawionych makiet wybrano najprostszy wariant. Odsłonięcie tego pomnika miało miejsce 8 września 1957 roku, a sam pomnik stanął w południowej części placu Wolności.
W czasach PRL na placu znajdował się budynek z blankowaną wieżą, który niestety zniknął w latach 70. XX wieku. W latach 80. XX wieku planowano niejedną zabudowę, lecz pomysły na zamknięcie placu na nowo były ostatecznie nienależycie zrealizowane, zwłaszcza w rejonie obecnego wjazdu do sklepu Biedronka na ulicy Śląskiej.
Rewitalizacja placu Wolności rozpoczęła się w marcu 2009 roku i trwała do 2010 roku. Nowa przestrzeń publiczna, znana jako Rynek Miejski, obejmowała szereg usprawnień, w tym przebudowę sieci teletechnicznej, nawierzchni dróg, chodników, parkingów oraz stworzenie fontanny, nowego oświetlenia i elementów małej architektury, a także uporządkowanie terenów zielonych. Modernizacja obejmowała także przebudowę ulicy Jana Pawła II oraz ulicy Z. Krasińskiego, a nowe iluminacje otrzymały Urząd Miasta oraz pomnik Powstańców. Projekt Rynku Miejskiego przygotowało krakowskie studio Archecon. Całkowity koszt tych prac wyniósł około 8,6 miliona złotych.
Charakterystyka
Plac Wolności, znany również jako Rynek Miejski, ulokowany jest w samym sercu Siemianowic Śląskich, w obszarze znanym jako Centrum. Na jego wschodniej stronie znajduje się ulica Z. Krasińskiego, a w jego centralnej części prz przebiega równolegle ulica Jana Pawła II.
W południowej części placu można dostrzec Pomnik Powstańców, który stanowi ważny element lokalnej tożsamości. Dodatkowo, na wschodnim krańcu, na rogu z ulicą Jana Pawła II, znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, pamiętający ofiary wojny. Wzdłuż placu, przy ulicy Jana Pawła II 10, znajduje się siemianowicki ratusz, który również przyciąga uwagę swoim architektonicznym stylem.
W okolicy placu Wolności można odnaleźć także trzy historyczne kamienice, które zostały wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Budynki te oznaczone są numerami 1, 2 oraz 3, stanowiąc cenny element lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Plac Wolności jest centrum życia społecznego, na którym odbywają się przeróżne wydarzenia, zarówno te o charakterze państwowym, jak i ogólnodostępne festyny oraz imprezy sportowo-rekreacyjne.
W systemie TERYT plac ten zarejestrowany jest pod numerem 16414, a wszystkie adresy wokół niego noszą kod pocztowy 41-100. Jego rola jako miejsca spotkań i wydarzeń jest nieoceniona, przyciągając mieszkańców oraz turystów.
Przypisy
- a b c Rynek Miejski. www.siemianowice.pl. [dostęp 15.11.2021 r.]
- Zobacz Siemianowic Śląskie – inaczej. slaskiesiemianowice.pl, 06.04.2021 r. [dostęp 15.11.2021 r.]
- a b c d e f Halor 2000, s. 108.
- Grodzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej: Geoportal Miasta Siemianowice Śląskie. siemianowice.geoportal2.pl. [dostęp 11.11.2021 r.]
- Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 11.11.2021 r.]
- Pędzińska 2019, s. 32.
- Świętujemy niepodległość. www.siemianowice.pl, 11.11.2018 r. [dostęp 15.11.2021 r.]
- a b Marian Jadwiszczok: Trzy chaty i kilka barów, czyli jesteśmy w centrum. www.twoje.siemianowice.pl, 03.06.2016 r. [dostęp 15.11.2021 r.]
- a b c Derus 2010, s. 84.
- a b c Derus 2010, s. 85.
- Derus 2010, s. 96.
- Derus 2010, s. 97.
- a b Urząd Miasta Siemianowice Śląskie: RYNEK MIEJSKI. www.um.siemianowice.pl. [dostęp 15.11.2021 r.]
- Michał M. Tabaka, Spotkajmy się przy fontannie, „Nowe Siemianowice”, 25.02.2009 r., s. 3.
- Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., lipiec 2013, s. 1144.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Elizy Orzeszkowej w Siemianowicach Śląskich | Ulica Henryka Krupanka w Siemianowicach Śląskich | Ulica Wiejska w Siemianowicach Śląskich | Ulica Jana Pawła II w Siemianowicach Śląskich | Ulica Karola Miarki w Siemianowicach Śląskich | Ulica Katowicka w Siemianowicach Śląskich | Ulica Michałkowicka w Siemianowicach Śląskich | Ulica Mysłowicka w Siemianowicach Śląskich | Ulica Oświęcimska w Siemianowicach Śląskich | Ulica Powstańców w Siemianowicach Śląskich | Plac Piotra Skargi w Siemianowicach Śląskich | Ulica Bytkowska w Siemianowicach Śląskich | Ulica ks. Jana Kapicy w Siemianowicach Śląskich | Ulica Śląska w Siemianowicach Śląskich | Ulica Kościelna w Siemianowicach Śląskich | Ulica Komuny Paryskiej w Siemianowicach Śląskich | Ulica 1 Maja w Siemianowicach Śląskich | Ulica św. Barbary w Siemianowicach ŚląskichOceń: Plac Wolności w Siemianowicach Śląskich