Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest rzymskokatolicką świątynią parafialną, która stanowi centralny punkt parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zlokalizowany jest on w Siemianowicach Śląskich, a jego konkretne miejsce to dzielnica Przełajka.
Historia tej świątyni początki ma w działaniach księdza Wilhelma Kopca, który odegrał kluczową rolę w jej powstaniu. To on zainicjował poświęcenie kamienia węgielnego oraz rozpoczęcie wykopów pod fundamenty. Budowa, która rozpoczęła się w 1948 roku, postępowała bardzo sprawnie, a już 2 września 1951 roku kościół był gotowy. Właśnie tego dnia został on uroczyście poświęcony przez biskupa Herberta Bednorza. Konsekracja miała miejsce w 1961 roku, a przewodniczył jej biskup Juliusz Bieńek.
Architektura Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny łączy w sobie cechy stylu neorenesansowego. Projektantem świątyni był Jan Kapołka, który oparł swoją koncepcję na rysunkach jeńca wojennego Jana Parsiegla z Wrocławia. Zainteresowanych szczegółami architektonicznymi może zainteresować fakt, że od wschodniej strony do kościoła przylega kaplica.
Wnętrze świątyni zaprojektowane zostało przez Eugeniusza Samka, a projekt ten charakteryzuje się oryginalnością i estetyką. W kaplicy chrzcielnej znajdują się witraże stworzone przez Wiktora Ostrzołka, natomiast inne witraże zmontowane zostały również w prezbiterium oraz na ścianach fasady, które osłaniają główne wejście. Warto podkreślić, że wiele z liturgicznych sprzętów i szat zostało przywiezionych z kaplicy Odrowążów w Chorzowie, gdzie znajdowały się one aż do 1939 roku.
Przypisy
- E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku: Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przełajce. silesia.edu.pl. [dostęp 22.12.2020 r.]
- MałgorzataM. Derus MałgorzataM., Siemianowickie parafie w rozwoju historycznym, „Siemianowicki Rocznik Muzealny” (13), Siemianowice Śląskie: Muzeum Miejskie w Siemianowicach Śląskich, 2014.
- Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemianowicach Śląskich - Przełajce: Historia i rozwój parafii. www.parafiaprzelajka.siemianowice.pl. [dostęp 22.12.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół św. Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich | Parafia św. Michała Archanioła w Michałkowicach | Kościół św. Michała Archanioła w Siemianowicach Śląskich | Parafia św. Antoniego z Padwy w Siemianowicach Śląskich | Kościół Krzyża Świętego w Siemianowicach Śląskich | Kościół Ducha Świętego w Siemianowicach Śląskich | Kościół Marcina Lutra w Siemianowicach ŚląskichOceń: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Siemianowicach Śląskich