Wieża wyciągowa szybu Siemianowice III, znana również pod nazwą Richter III, to imponująca stalowa konstrukcja, która została wzniesiona w 1897 roku w Siemianowicach Śląskich. Warto dodać, że ten obiekt ma istotne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego regionu, ponieważ jest chroniony przez rejestr zabytków nieruchomych w województwie śląskim.
Konstrukcja wieży jest przykładem ówczesnych technik budowlanych i architektonicznych, które przyczyniły się do rozwoju górnictwa w tym rejonie. Bogata historia i znaczenie tej wieży sprawiają, że jest ona nie tylko obiektem przemysłowym, ale także cennym elementem lokalnej kultury.
Historia
Wieża wyciągowa szybu Siemianowice III, znana wcześniej jako szyb Richter III, została wykuta w okresie od 1880 do 1887 roku, aby wspierać działalność kopalni węgla kamiennego Laurahütte. Zgodnie z innymi źródłami, prace z tym związane miały miejsce w latach 1895–1897. Wcześniej wybudowano szyby bliźniacze, Richter i Richter II, rozpoczęte odpowiednio w 1879 oraz 1881 roku. Ich nazwy upamiętniają tajnego radcę górniczego Richtera, odpowiedzialnego za reprezentację kopalni. Ustalono, że obszar trzech szybów funkcjonował jako odrębna jednostka, mimo że w 1886 roku powstał przekop łączący szyby Richter z odwadniającym szybem Aschenborn, który z kolei współpracował z rejonem Ficinus związanego z kopalnią Laurahütte, znanym później jako szyby Staszic.
Aby zapewnić efektywny transport przez szyb Richter III, w 1897 roku zainstalowano parową maszynę wyciągową, która została skonstruowana w Eintrachthütte. Dodatkowo, do szybów Richter doprowadzono linię kolejową, łączącą je z hutą Laura za sprawą bocznicy kolejowej, a całość uzupełniał wiadukt o imponującej długości 350 metrów.
W 1889 roku spełniono konieczność pogłębienia szybów Richter, co pozwoliło na utworzenie nowego poziomu wydobywczego na głębokości 206 metrów. Ten nowy poziom w szybie III łączył się z XIX-wiecznym przekopem głównym do szybu Bańgów w Bańgowie. W okolicach 1913 roku, głębokość szybu III wynosiła 216 metrów.
Wieża wyciągowa, która obecnie dominuję nad okolicą, została zbudowana w 1897 roku. Jej imponująca wysokość przekracza 30 metrów, a na jej szczycie umieszczono iglicę z godłem górniczym. W 1966 roku wieżę zmodernizowano oraz przebudowano, co przyczyniło się do jej zachowania w lepszej kondycji.
Po zamknięciu działalności kopalni Siemianowice, majątek zakładu, a w tym wieża wyciągowa szybu Siemianowice III, przeszedł na rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Przez pewien czas podjęto trzykrotnie nieudane próby sprzedaży tej konstrukcji w drodze licytacji; cena wywoławcza w 2015 roku wyniosła 157 tysięcy złotych. Warto nadmienić, że szyb usytuowany jest w rejonie pompowni Siemianowice i używany jest do odwadniania oraz wentylacji wyrobisk przez Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, co oznacza, że do sprzedaży oferowano jedynie wieżę bez nadszybia. Nabywca byłby zobowiązany do demontażu obiektu i przetransportu w inne miejsce. W analizie możliwości, Spółka brała pod uwagę zezłomowanie konstrukcji, w przypadku braku sukcesu sprzedaży.
W 2014 roku zespół nadszybia szybu Siemianowice III został wpisany do gminnej ewidencji zabytków miasta Siemianowice Śląskie. Wpis ten oznacza pozycję 97 i obejmuje: „budynek d. dyrekcji kopalni, ul. Olimpijska 8, budynek nadszybia z wieżą wyciągową, budynek dawnej sprężarkowni, dawnego warsztatu szybowego, kotłowni z dobudówkami oraz dawnej rozdzielni z częścią biurową”.
W obliczu zagrożenia dewastacją obiektu, zainicjowano akcję społeczną pod hasłem „Ratujmy Wieżę Richter”. Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego wystąpiło z wnioskiem o wpisanie zespołu wieży Richter III do rejestru zabytków województwa śląskiego, co zaowocowało formalnym wpisem dnia 17 maja 2018 roku.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 16.11.2018 r.]
- Paweł Szałankiewicz: Szyb Richter Siemianowice: Zabytkowy szyb potną na żyletki?. [w:] naszemiasto.pl [on-line]. Polska Press, 28.04.2015 r. [dostęp 16.11.2018 r.]
- Bractwo Gwarków 2015, s. 1.
- Trzydziestometrowa wieża na sprzedaż. Trzeba ją przenieść w całości. [w:] wyborcza.pl Katowice [on-line]. Agora SA, 11.05.2015 r. [dostęp 20.11.2018 r.]
- KWK SIEMIANOWICE, poziom 206, przekop główny BAŃGÓW-RICHTER. Snork. [dostęp 16.11.2018 r.]
- Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Siemianowice Śląskie. 2017, s. 3.
- Przewłocki 1979, s. 18.
- Przewłocki 1979, s. 17.
- Eintrachthütte, Eisengießerei, Maschinenbauanst. u. Kesselschmiede d. Verein. Königs- u. Laurahütte: Dampffördermaschine. [dostęp 20.11.2018 r.] (niem.).
- Handbuch des Oberschlesischen Industriebezirks. Kattowitz: Selbstverlag des Oberschlesischen Berg- und Hüttenmännischen Vereins, E. V., 1913, s. 798.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":
Spichlerz dworski w Siemianowicach Śląskich | Budynek administracyjno-mieszkalny Fabryki Kotłów Parowych Fitznera | Budynki administracyjne kopalni „Siemianowice” | Fabryka Elementów ZłącznychOceń: Wieża wyciągowa szybu Siemianowice III