Budynek administracyjno-mieszkalny Fabryki Kotłów Parowych Fitznera to imponująca i zabytkowa struktura, która znajduje się przy ulicy Powstańców 10 w Siemianowicach Śląskich, w sercu dzielnicy Centrum. Gmach został wzniesiony w stylu neorenesansowym, a jego budowa rozpoczęła się w latach 70. XIX wieku, z datami powstania wskazującymi na 1878 lub 1889 rok, w zależności od źródeł.
Obiekt pierwotnie pełnił funkcję administracyjną dla Fabryki Kotłów Parowych Fitznera, która wznowiła działalność w roku 1870. Współczesnie na miejscu dawnej fabryki operują zakłady Rosomak.
Warto również zaznaczyć, że w dniu 30 kwietnia 1993 roku, budynek ten został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla jego historyczne znaczenie i architektoniczną wartość. Główne cechy architektoniczne obejmują dwukondygnacyjną konstrukcję, która wyróżnia się bogatym zdobnictwem i różnorodnymi elementami dekoracyjnymi.
Historia
W 1856 roku, na terenach Laurahuty, mistrz kuźniczy Wilhelm Fitzner zainicjował działalność swojego warsztatu kotlarskiego. Początkowo zajmował się on naprawą kotłów, ale z biegiem czasu rozpoczął ich produkcję – w szczególności, nitowanych kotłów parowych. W 1869 roku jego syn, również o imieniu Wilhelm, postanowił zbudować nową fabrykę, która powstała w sąsiedztwie Fabryki Śrub i Nitów, rozpoczynając działalność w 1870 roku. Od 1875 roku fabryka specjalizowała się w produkcji jednostek spawanych, a wyroby marki Fitzner zaczęły zdobywać liczne nagrody i wyróżnienia podczas wystaw i targów.
Na terenie zakładu, po drugiej stronie fabryki, przy obecnej ulicy Powstańców, rozpoczęto budowę gmachu administracyjnego. Budowa zakończyła się w 1878 lub 1889 roku; na drugą datę wskazuje kartusz umieszczony nad portalem wschodniego wejścia, gdzie widnieje inskrypcja: „1889”.
Wraz z wybuchem II wojny światowej, w 1939 roku, zakład został przejęty przez Niemców, którzy przystosowali jego produkcję do celów zbrojeniowych. Po wojnie, w 1945 roku, powstały Zakłady Naprawy Czołgów, a 22 maja przedsiębiorstwo przeszło szereg reorganizacji i zostało nazwane Wojskowe Zakłady Mechaniczne. Dzisiaj produkcję kontynuuje firma Rosomak.
Warto dodać, że dawny gmach administracyjny został 30 kwietnia 1993 roku wpisany do rejestru zabytków. Po jego sprzedaży w prywatne ręce, nowy właściciel rozpoczął w około 2007 roku remont, jednak od dłuższego czasu budynek pozostaje opuszczony.
Charakterystyka
Dawny budynek administracyjno-mieszkalny Fabryki Kotłów Parowych Fitznera zlokalizowany jest przy ulicy Powstańców 10 w Siemianowicach Śląskich, w obrębie dzielnicy Centrum. Obiekt ten został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1525/93, a cała działka jest objęta ochroną konserwatorską.
Budynek wyróżnia się dwukondygnacyjną strukturą oraz wysokim przyziemiem. Zaprojektowany w stylu neorenesansowym, posiada szesnastoosiową fasadę skierowaną na południe, która jest zdobiona elementami architektonicznymi przypominającymi renesans holenderski lub gdański. Zastosowanie cegły klinkierowej nadaje elewacji solidności, a ciekawe tynkowane boniowanie ozdabia rogi oraz ryzalitów budynku. Ponadto, użyto podobnych rozwiązań wokół okien, które są prostokątne i wyposażone w naczółki o kształcie łuku odcinkowego.
Gmach posiada odrębne stylowe frontony, które w trakcie jednego z remontów straciły część detali, ale wciąż dominują nad dwoma bocznymi ryzalitami zwieńczonymi mansardową nadbudową z trzema oknami. Konstrukcja dachu ma dwuspadowy kształt, a na mansardach umieszczono niewielkie lukarny, które zostały zakończone spiczastymi daszkami. Wysokie kominy górują nad kalenicą dachu, co dodaje mu charakterystycznego wyglądu.
Wejścia do budynku są zdobione rozczłonkowanymi portalami zwieńczonymi trójkątnymi tympanonami, które spoczywają na boniowanych pilastrach. W centrum każdego nadproża umieszczono tarczę herbową z symbolem przemysłu – skrzyżowanymi młotkami oraz kołem zębatym. Kartusz nad lewym wejściem jest pusty (dawniej z napisem „W. FITZNER”), natomiast nad prawym widnieje inskrypcja z datą: „1889” (pierwotnie: „ERBAUT 1889”).
Wnętrze budynku jest podzielone przez korytarze, które prowadzą przez skrajne ryzality i kończą się ukośnymi ścianami. W tych ścianach zainstalowane są drzwi z secesyjnymi klamkami, umieszczonymi na wysokich wysokościach. Za tymi drzwiami znajduje się przestronna sala zajmująca całą szerokość budynku, wsparta smukłymi metalowymi kolumnami. Dodatkowo, obiekt otacza ogrodzenie o niskiej podmurówce z metalowymi przęsłami, a eleganckie murowane słupki, pierwotnie zwieńczone dużą kulą, harmonizują z całością architektury budynku.
Przypisy
- Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 07.10.2022 r.) wkz.katowice.pl [dostęp 14.10.2022 r.]
- Zapomniana Architektura Siemianowic Śląskich. Tajemnica starej fotografii. www.facebook.com, 17.05.2020 r. [dostęp 22.11.2021 r.]
- Polska Niezwykła: Biurowiec fabryki kotłów parowych W. Fitznera. www.polskaniezwykla.pl. [dostęp 22.11.2021 r.]
- Grodzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej: Geoportal Miasta Siemianowice Śląskie. siemianowice.geoportal2.pl. [dostęp 22.11.2021 r.]
- ROSOMAK: Kontakt. www.rosomaksa.pl. [dostęp 11.11.2021 r.]
- a b c d e Narodowy Instytut Dziedzictwa: Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków. Województwo śląskie. www.nid.pl. [dostęp 22.11.2021 r.]
- Studium... 2019 ↓, s. 40.
- Derus 2012 ↓, s. 67.
- Derus 2012 ↓, s. 71.
- Derus 2012 ↓, s. 73.
- Derus 2007 ↓, s. 90.
- a b c d e f Halor 2000 ↓, s. 88.
- a b Halor 2000 ↓, s. 87.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":
Budynki administracyjne kopalni „Siemianowice” | Fabryka Elementów Złącznych | Wieża wyciągowa szybu Siemianowice III | Spichlerz dworski w Siemianowicach ŚląskichOceń: Budynek administracyjno-mieszkalny Fabryki Kotłów Parowych Fitznera