Johann Kowoll


Johann Kowoll, urodzony 27 grudnia 1890 roku w Laurahütte, był znaczącą postacią w niemieckim ruchu socjaldemokratycznym na Górnym Śląsku. Jego zaangażowanie polityczne rozpoczęło się w 1908 roku, kiedy to wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD).

Kowoll pełnił także funkcję redaktora w katowickim piśmie „Kattowitzer Volkswille”, gdzie miał możliwość wpływania na opinię publiczną oraz promowania idei socjaldemokratycznych. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do redagowania; był on również stałym korespondentem dla czasopism socjalistycznych w Niemczech i Austrii, co świadczy o jego szerokich kontaktach oraz zaangażowaniu w europejski ruch socjalistyczny.

W ramach swoich obowiązków politycznych, Kowoll zdobył mandat poselski, biorąc udział w Sejmie Śląskim I kadencji w II Rzeczypospolitej, gdzie miał sposobność reprezentować interesy robotników i mieszkańców Górnego Śląska.

Jego życie zakończyło się w 1941 roku w ZSRR, jednak dokładne okoliczności jego śmierci pozostają do dziś nieznane.

Życiorys

Johann Kowoll, po ukończeniu szkoły ludowej w 1905 roku, rozpoczął swoją zawodową karierę jako robotnik w hucie „Laurahiitte”. Następnie pełnił funkcję kantorysty w fabryce, a później zajął się pracą jako maszynista w zakładzie chemicznym.

W 1906 roku Kowoll związał się z Wolnymi Związkami Zawodowymi, a dwa lata później dołączył do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec. Od 1914 roku piastował stanowisko kierownika Centralnego Związku Maszynistów i Palaczy na Górnym Śląsku, a wkrótce potem został sekretarzem Wolnych Związków Zawodowych. Działał również jako pełnomocnik niemieckiego Komisariatu Plebiscytowego na Górnym Śląsku, reprezentując SPD.

W roku 1922 był jednym z organizatorów Partii Socjaldemokratycznej w Polsce (Sozialdemokratische Partei in Polens), która zjednoczyła dotychczasowych działaczy SPD, USPD oraz SPO z Górnego Śląska i Cieszyna. Trzy lata później został współzałożycielem niemieckiej Socjalistycznej Partii Pracy w Polsce, która miała na celu reprezentowanie interesów Niemców w Polsce.

W latach 1926–1939 pełnił rolę przewodniczącego okręgu górnośląskiego DSAP. Ponadto, od 1922 do 1929 roku był posłem na Sejm Śląski. Niestety, po wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku, Kowoll musiał uciekać do wschodniej Polski, aby uniknąć aresztowania przez hitlerowców.

W 1941 roku, po wybuchu wojny, został ewakuowany na wschód, jednak po aresztowaniu zaginął.


Oceń: Johann Kowoll

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:13