Łazarz IV Henckel von Donnersmarck


Łazarz IV Henckel von Donnersmarck to postać, która na trwałe wpisała się w historię Polski oraz Niemiec. Urodził się 23 maja 1835 roku w Siemianowicach, a jego życie zakończyło się 18 grudnia 1914 roku we Wrocławiu.

Był nie tylko właścicielem ziemskim, ale również znaczącym przemysłowcem i politykiem. Jego działalność miała istotny wpływ na rozwój regionu, a także wpłynęła na wiele aspektów życia społecznego i gospodarczego tamtych czasów.

Biografia

Łazarz IV Henckel von Donnersmarck był drugim synemHugona, który przewodził katolickiej linii rodu Henckel von Donnersmarck w Bytomiu i Siemianowicach. Jego ojciec uznawany był za jednego z najbogatszych obywateli Niemiec. Matką Łazarza była Laura von Hardenberg.

W swojej karierze politycznej, Łazarz IV był jednym z założycieli pruskiej Partii Centrum oraz honorowym rycerzem zakonu maltańskiego. W latach 1870–1876 zajmował stanowisko delegata w pruskiej Izbie Reprezentantów (Preußisches Abgeordnetenhaus). Później, od 1884 do 1887 roku, sprawował funkcję posła w niemieckim Reichstagu.

Po śmierci swojego ojca w 1890 roku, Łazarz zainicjował nową linię rodziny w Nakle i Ramułtowicach. W 1858 roku zawarł związek małżeński z hrabiną Marią von Schweinitz und Krein, z którą miał kilkoro dzieci:

  • Hrabina Alicja Maria Laura Flora (1859-1927),
  • Hrabina Maria Teresa Józefina Wanda (1863-1941),
  • Hrabia Edwin Hugo Łazarz (1865-1929).

Osiedlił się w pałacu w Nakle i przez wiele lat był aktywnym fundatorem licznych dzieł dobroczynnych i kościelnych. Wśród jego ważniejszych darowizn znajdują się fundacje, które w znaczącym stopniu przyczyniły się do budowy klasztoru oraz bazyliki franciszkanów w Panewnikach. Jego wkład został upamiętniony poprzez jeden z witraży, który znajduje się w tym miejscu.

Przypisy

  1. Graf Lazarus Henckel von Donnersmarck, IV. geneagraphie.com. [dostęp 26.09.2022 r.]
  2. Heinrich Best: Biografie von Lazarus Graf-Comte Henckel von Donnersmarck.
  3. K. Prus: 25 lat panewnickiego klasztoru. Krótki zarys historyczny. Panewniki: Klasztor OO. Franciszkanów, 1933 r., s. 31.

Oceń: Łazarz IV Henckel von Donnersmarck

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:12