UWAGA! Dołącz do nowej grupy Siemianowice Śląskie - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Ernst Steinitz


Ernst Steinitz, żyjący w latach 1871-1928, to postać znacząca w historii matematyki niemieckiej. Urodził się 13 czerwca 1871 roku w Siemianowicach Śląskich, mieście, które wówczas wchodziło w skład Prus. Jego kariera naukowa trwała do 29 września 1928 roku, kiedy to zmarł w Kilonii.

Jako matematyk, Steinitz wniósł wiele do teorii matematycznych, znacząco wpływając na rozwój tej dziedziny w swoim czasie. Jego prace są do dziś cenione i badane przez współczesnych naukowców.

Życiorys

Ernst Steinitz przyszedł na świat jako potomstwo Sigismunda Steinitza, żydowskiego przedsiębiorcy zajmującego się handlem węglem, oraz jego żony, Auguste Cohen. Na przestrzeni swojej edukacji uczęszczał na Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Berliński, gdzie w roku 1894 obronił pracę doktorską.

Po uzyskaniu doktoratu, rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Technicznej znajdującej się w Charlottenburgu. W 1910 roku, dzięki swoim osiągnięciom, przyjął propozycję objęcia profesury na Politechnice we Wrocławiu. Ta decyzja była punktem zwrotnym w jego karierze naukowej. Dzisięć lat później, przeniósł się do Kilonii, gdzie spędził resztę swojego życia, aż do śmierci w 1928 roku.

W historii matematyki szczególne uznanie zdobyła jego publikacja z 1910 roku pt. Algebraische Theorie der Körper, co przekłada się na „Algebraiczna teoria ciał”. To dzieło uznawane jest za znaczące, ponieważ Steinitz jako pierwszy zdefiniował pojęcie ciała w sposób abstrakcyjny.

Również zasłynął z nowatorskiej konstrukcji liczb wymiernych, przedstawionej jako klasy równoważności w oparciu o odpowiednią relację w zbiorze par liczb całkowitych. Stworzył również twierdzenie, które obecnie nosi jego imię – twierdzenie Steinitza o wymianie.

Po zakończeniu swojego życia, został pochowany na Nowym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu, w specjalnie wyznaczonej kwaterze kremacyjnej.

Przypisy

  1. Steinitz Ernst, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 30.09.2021 r.]
  2. Jerzy Kichler: Cmentarz Cosel we Wrocławiu. 23.07.2012 r. [dostęp 03.12.2020 r.]
  3. Bolesław Gleichgewicht, Algebra, Oficyna Wydawnicza GiS, Wrocław 2004 r., ISBN 978-83-89020-35-2; s.92
  4. Ernst Steinitz – matematyk z Siemianowic

Oceń: Ernst Steinitz

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:11