Tadeusz Leszek Wierzbicki był wybitnym specjalistą w dziedzinie ochrony środowiska, urodzonym 16 lutego 1932 roku w Siemianowicach Śląskich. Po długiej i owocnej karierze, zmarł 21 marca 2017 roku w Białymstoku. Jako polski profesor nauk technicznych, Wierzbicki zdobył uznanie jako inżynier chemik, zyskując miano eksperta w zakresie technologii wody i ścieków.
Wielkim osiągnięciem jego kariery akademickiej była funkcja prorektora Politechniki Białostockiej, gdzie znacząco wpłynął na rozwój nauk technicznych i edukację przyszłych pokoleń inżynierów.
Życiorys
Dzieciństwo oraz wczesne lata edukacji Tadeusza Leszka Wierzbickiego przypadły na Tarnobrzeg, gdzie zdobywał pierwsze doświadczenia życiowe. W okresie od 1950 do 1956 roku kształcił się na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W 1962 roku obronił pracę doktorską, będąc uczniem wybitnych profesorów, takich jak prof. Wacław Leśniański, prof. Adolf Joszt oraz prof. Andrzej Grossman. W 1968 roku uzyskał habilitację na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Tadeusz Leszek Wierzbicki zdobył tytuł profesora w 1976 roku, a następnie w 1991 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Od 1975 roku związał swoje życie z Białymstokiem, gdzie pracował na Politechnice Białostockiej. Był twórcą oraz organizatorem Zakładu Inżynierii Środowiska, który powstał w 1976 roku.
Pełnił również ważne funkcje akademickie, w tym prorektora do spraw studenckich i dydaktyki Politechniki Białostockiej w latach 1975-1979. W tym czasie sprawował także kierownictwo Katedry Technologii Wody, Ścieków i Osadów, aż do 2007 roku.
W okresie od 1983 do 1998 roku był zaangażowany w pracę w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, a pomiędzy 1994 a 2002 rokiem współpracował z Akademią Techniczno-Rolniczą im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. Wierzbicki był aktywnym członkiem wielu organizacji, takich jak Międzynarodowe Zrzeszenie Ozonu, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych PZITS oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich SIMP.
Uroczysta sesja plenarna, która zainaugurowała XIV Konferencję Naukowo-Techniczną w Białowieży w 2007 roku, była szczególnym wydarzeniem, podczas którego uczczono jego 75 urodziny oraz 50-lecie działalności zawodowej, badawczej i dydaktycznej.
Dorobek naukowy
Tadeusz Leszek Wierzbicki ma znaczący dorobek naukowy, który obejmuje liczne osiągnięcia w dziedzinie edukacji oraz badań. Jako promotor, zakończył 22 przewody doktorskie, w tym pierwszą na Politechnice Białostockiej rozprawę, która pomyślnie obroniła się.
W swoim dorobku posiada również 40 recenzji prac doktorskich, habilitacyjnych oraz wniosków o tytuł, co dowodzi jego zaangażowania w rozwój młodych naukowców. Nie ograniczał się jedynie do recenzji – był autorem dwóch patentów oraz kilkudziesięciu ekspertyz. Ponadto pełnił rolę opiekuna dla ponad 400 prac inżynierskich i magisterskich.
Współpracował z prasą krajową oraz zagraniczną, gdzie opublikował ponad 250 publikacji, co świadczy o jego aktywności i wpływie na rozwój wiedzy w swojej dziedzinie. Warto również podkreślić jego rolę jako twórcy oraz pomysłodawcy cyklu konferencji naukowo-technicznych „Problemy gospodarki wodno-ściekowej w regionach rolniczo-przemysłowych”, co pokazuje jego zaangażowanie w promowanie współpracy naukowej oraz wymiany doświadczeń.
Działalność poza uczelnią
Osoba ta aktywnie uczestniczyła w wielu organizacjach zawodowych oraz społecznych, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój inżynierii i techniki. Był członkiem Międzynarodowego Zrzeszenia Ozonu, a także Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych (PZITS) oraz Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP).
Jako pasjonat wspinaczki wysokogórskiej oraz górskiej turystyki pieszej, zdobył wszystkie odznaki Górskiej Odznaki Turystycznej (GOT), co potwierdza jego miłość do przyrody oraz aktywnego spędzania czasu. W roku 1993, będąc instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) w stopniu harcmistrza, został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Za Zasługi dla ZHP, co stanowi znaczące wyróżnienie w jego karierze.
Odznaczenia
Lista odznaczeń Tadeusza Leszka Wierzbickiego jest imponująca i odzwierciedla jego wkład w różne dziedziny życia społecznego i edukacji. Wyróżnienia, które otrzymał, świadczą o jego ciężkiej pracy oraz zaangażowaniu.
- srebrny Krzyż Zasługi (1970),
- medal Komisji Edukacji Narodowej (1978),
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1979),
- odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL” (1983),
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1988),
- srebrny Krzyż „Za Zasługi dla ZHP” (1993),
- odznaka Honorowa „Zasłużony Politechnice Białostockiej” (2001),
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2001).
Przypisy
- Nie żyje były Prorektor Politechniki Białostockiej Tadeusz Leszek Wierzbicki. bialystokonline.pl, 24.03.2017 r. [dostęp 25.03.2017 r.]
- Zmarł prof. dr hab. inż. Tadeusz Leszek Wierzbicki - były Prorektor Politechniki Białostockiej. bialystok.jard.pl, 24.03.2017 r. [dostęp 25.03.2017 r.]
- Program XIV Konferencji Naukowo-Technicznej z cyklu “Problemy gospodarki wodno-ściekowej w regionach rolniczo-przemysłowych”. Białowieża, 17-19.06.2007 r.
- Biuletyn Informacyjny Rektora Politechniki Białostockiej nr 16, 10.2001 r., s. 6-7.
- M.P. z 2001 r. nr 39, poz. 638.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jacek Radwan | Joachim Liszka | Adam Weintrit | Marian Mitręga | Iwona Nowakowska-Kempna | Józef Śliwiok | Bogdan Bacik | Andrzej Gwóźdź | Janusz Edward Kasperczyk | Wojciech Król (immunolog) | Elżbieta Kraska | Aleksander Muc | Zdzisław Janeczek | Jan Koteja | Ernst Steinitz | Ryszard GansiniecOceń: Tadeusz Leszek Wierzbicki