Jan Koteja


Jan Koteja, urodzony 17 września 1932 roku w Siemianowicach Śląskich i zmarły 19 sierpnia 2004 roku w Krakowie, był wybitnym zoologiem oraz entomologiem-kokcidologiem. Pełnił rolę profesora w Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja, obecnie znanej jako Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

W 1959 roku uzyskał dyplom magistra na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie jego praca magisterska dotyczyła wpływu alkaloidów sporyszu na rozwielitki. Następnie rozpoczął karierę akademicką na Akademii Rolniczej. W 1966 roku obronił rozprawę doktorską pt. Morfologia i biologia Luzulaspis frontalis i L. nemorosa (Homoptera, Coccoidea), pod kierunkiem Stanisława Smreczyńskiego młodszego, a w 1975 roku habilitację zatytułowaną Comparative studies on the labium in the Coccinea (Homoptera), również na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UJ.

W roku 1983, mimo że uzyskał tytuł profesora, decyzja o jego nadaniu została odłożona ze względu na jego działalność w „Solidarności”. Ostatecznie tytuł ten został mu przyznany dopiero w 1987 roku. Jan Koteja specjalizował się w entomologii oraz paleontologii, a w szczególności badał czerwce. Był autorem licznych publikacji w tej dziedzinie, w tym książki Jak rozpoznawać czerwce, która znalazła się w tomie Diagnostyka szkodników roślin i ich wrogów naturalnych, wydanym w Warszawie w 1996 roku pod redakcją J. Boczka.

Pełnił różnorodne funkcje w Akademii Rolniczej, zdobywając tytuł dyrektora Instytutu Zoologii Stosowanej w latach 1989–1993 oraz kierownika Katedry Zoologii i Ekologii w latach 1993–1994. W latach 1991–1994 był również prorektorem ds. studentów. Jan Koteja aktywnie zaangażował się w działalność redakcyjną, redagując oraz wydając akademickie pismo „Sowizdrzał – Listy Bractwa Sowizdrzalskiego AR w Krakowie” w latach 1990–1996, a także anglojęzyczne pismo „Inclusion” (pol. Wrostek), które poświęcone było badaniom życia zastygłego w bursztynie od 1985 roku. Jego inicjatywy obejmowały również kwartalnik Meganeura, dotyczący śladów życia w żywicach kopalnych, ukazujący się dzięki Fundacji Nauki Rady Europy w Strasburgu.

W 2001 roku Stowarzyszenie Bursztynników w Polsce nadało mu tytuł Bursztynnika Roku 2000. Jan Koteja był także autorem wielu artykułów publicystycznych, w tym zasłużonym w Forum Akademickim, oraz pośmiertnie wydanej książki dotyczącej problematyki niepełnosprawności zatytułowanej 1981 Rok Niepełnosprawnych, wydanej przez Rafaela w 2008 roku.

Jego pamięć cześć chwały spoczywa na cmentarzu Rakowickim w Krakowie (kw. LXXIV, rząd 4, grób 25).

Przypisy

  1. M. Bunalski, J. J. Lipa, J. Nowacki. Almanach Entomologów Polskich XX wieku. „Wiadomości Entomologiczne”. 20, suplement, 2001 r. Polskie Towarzystwo Entomologiczne

Oceń: Jan Koteja

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:6